„Wystawa niestała 4 x kolekcja” to pierwsza wystawa w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Kolekcja muzeum budowana jest od 2011 roku w ramach programu Narodowe kolekcje sztuki współczesnej i obejmuje prace od lat 50. XX wieku do współczesności. Zbiory Muzeum to prace i dokumenty będące świadectwem zmian, jakie zachodziły w sztukach wizualnych w ostatnich siedemdziesięciu latach zarówno w Polsce, jak i na świecie.
Na obecnej wystawie obejrzeć można około 150 prac 120 artystek, artystów i kolektywów, pochodzące zarówno ze zbiorów MSN, jak i innych instytucji oraz kolekcji prywatnych, które podzielone zostały na 4 części:
Pierwsza część to „Sztandar. Zaangażowanie, realizm i sztuka polityczna”zgromadzone zostały dzieła związane z zaangażowaniem politycznym i wiarą w sprawczą rolę sztuki. Triumfuje tu figura człowieka, publicystyczne treści, przekonanie o uniwersalności języka sztuki.
Druga część „Tworzywa sztuczne: ciała, towary, fetysze od zimnej wojny po współczesność” obejmuje dzieła wyrażające konsumpcyjne pragnienia, fascynację popkulturą, reklamą i mediami masowymi. Nie tylko w społeczeństwach, w których po II wojnie światowej nastąpił boom ekonomiczny i wzrost konsumeryzmu, ale także mieszkańców „ubogich peryferii”, jak Europa Wschodnia i Globalne Południe.
Trzecia część „Przenicowany świat. Sztuka, duchowość i przyszłe współistnienie” to dzieła, które czerpią inspirację z bezkompromisowej wyobraźni i nienowoczesnych tradycji: sztuki ludowej, nieprofesjonalnej, rdzennej, osobnych praktyk artystycznych. Zestawienie ze sobą artystów z często bardzo odległych kontekstów geograficznych i politycznych wskazuje na możliwość zaistnienia przyszłej wspólnoty.
Czwarta część „Realne abstrakcje. Autonomia sztuki wobec katastrof nowoczesności” powraca do pytania o granice sztuki – o jej niezależność, możliwość zachowania autonomii wobec innych systemów wiedzy i doświadczania rzeczywistości. Zgromadzone dzieła często posługują się językiem abstrakcji, jedną z podstawowych kategorii sztuki nowoczesnej.
Wystawie towarzyszy bogaty program wydarzeń: oprowadzania, spotkania warsztaty i performance.
Ekspozycję można obejrzeć od dziś do 5 października 2025.
Zachęcam!