Warto wybrać się na monograficzną wystawę poświęconą twórczości jednego z najwyżej cenionych polskich malarzy, Józefowi Chełmońskiemu (1849 – 1914). Artysta przez większą część życia związany był z Mazowszem, z polską wsią, jednak dużo wyjeżdżał, m.in. do Warszawy, Monachium, Paryża, Ukrainy i na Litwę.
To piękno tamtejszych krajobrazów odbiło się w twórczości artysty. Od wczesnej młodości podziwiał bezmiar przestrzeni stepu, romantyczną istotę życia mieszkańców wsi w bliskości z naturą, wykonujących gospodarskie obowiązki lub oddających się beztroskiej zabawie, admirował usposobienie i żywotność koni, a także różnorodność ptaków takich jak żurawie, kuropatwy, cietrzewie czy dropie. Głównym motywem jego malarstwa stał się nastrojowy pejzaż, esencja natury oraz jej przemiany zależne od sekwencji pór roku. „Obrazy Chełmońskiego cechuje wspaniałe wyczucie pory dnia, rodzaju pogody, efektów światła i zjawisk atmosferycznych.”
Józef Chełmoński wiele lat spędził za granicą, co wpłynęło na jego inspiracje sztuką niemiecką i francuską schyłku XIX wieku. Jego malarstwo, bez ideologicznych podtekstów, wyróżniające się wiernością wobec współczesnych realiów życia i nieupiększoną prawdą scenerii to zapowiedź nadchodzącego realizmu, który z czasem, w miarę zgłębiania nastrojów w naturze, przeradza się w metafizyczny symbolizm.
Na wystawie wyeksponowano 120 obrazów i kilkadziesiąt rysunków, które zostały uporządkowane według najważniejszych tematów wpływających na charakter twórczości Chełmońskiego: jako kronikarza codziennego życia wsi, artystę zafascynowanego końmi, ich urodą, charakterem, żywiołową dynamiką ruchu, wreszcie jako wrażliwego obserwatora natury, dostrzegającego jej duchowy wymiar.
Twórczość Chełmońskiego – malowane z brawurą, pełne dynamiki i witalnej siły sceny z życia wsi polskiej i ukraińskiej – bardzo szybko przyniosła mu uznanie i popularność wśród kolekcjonerów i marszandów z Europy i USA. Mieszkając w Paryżu, wielokrotnie wystawiał na salonach paryskich, a w 1882 roku zdobył najwyższe wyróżnienie. Chełmoński osiągnął sukces a jego obrazy sprzedawały się w świecie bardzo dobrze. Do dziś pozostaje jednym z najbardziej poszukiwanych artystów wśród wytrawnych kolekcjonerów.
Projekt wystawy zrealizowany został we współpracy Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Poznaniu oraz Muzeum Narodowego w Krakowie.
Wystawę można odwiedzać do 26 stycznia 2025. Jak Ambasador MNW zachęcam do obejrzenia tej bardzo ciekawej ekspozycji.