Trzy gracje - Trzy wymiary sztuki

Trzy gracje – trzy wymiary sztuki

Jakimi pobudkami kierują się kolekcjonerzy sztuki przy gromadzeniu i badaniu dzieł sztuki?

Słynny marszand i ekspert w dziedzinie sztuki Michael Findlay prezentuje hipotezę „Trzech gracji”, która mówi, iż kolekcjoner ma trzy główne motywy, aby inwestować w sztukę: prawdziwe zamiłowanie do sztuki, możliwości inwestycyjne, społeczną wartość.

W mitologii trzy gracje, jako córki Zeusa, utożsamiane są z patronkami sztuk pięknych i mają unikalne cechy, które przypisywane są również dziełom sztuki.

Pasja i fascynacja – kolekcjonerzy sztuki często działają z miłości do sztuki i zdolności docenienia piękna w różnych jej formach. Poczucie pasji i fascynacji prowadzi ich do odkrywania twórczości artystów, nowych nurtów i stylów. Jest szczerym zamiłowaniem do sztuki, l’art pour l‘art – sztuka dla sztuki.  

🌟  Gracją odpowiedzialną za tę sferę była Aglaja, bogini piękna, esencja sztuki. Zasadnicza idea sztuki, która stwarza niezwykłą drogę do poznawania różnorodnych wyrazów ludzkiej kreatywności.

Inwestycja i wartość – sztuka od dawna uważana jest za wartościową formę inwestycji i jej wzrostu na przestrzeni lat. Kolekcjonowanie sztuki daje możliwości alternatywnych inwestycji, spekulowania na rynku sztuki, który jest dynamiczny, a także nabywanie rzadkich, unikalnych dzieł, które z czasem mogą zyskiwać na wartości. Dla wielu, aspekt inwestycyjny jest dodatkową pobudką, która dodaje ekscytacji do kolekcjonowania. Często sztuka, nie zatracając swojego piękna, przynosi korzyści finansowe.

🌟 Gracją odpowiedzialną za tę sferę była Talia, bogini urodzaju, dostatku i obfitości. Dziś komercyjna wartość sztuki to przede wszystkim inwestycje alternatywne, potencjalne stopy zwrotu, indeksy cenowe oraz nieustannie obowiązujące mechanizmy popytu i podaży.

Wpływ i społeczność – kolekcjonerzy sztuki mają możliwość wpływania na działania artystyczne i na rozwój kultury. Poprzez wspieranie artystów i nabywanie ich dzieł, mogą odgrywać aktywną rolę w kształtowaniu sztuki. Kolekcjonerzy tworzą sieć społeczności, wymieniają się swoimi doświadczeniami, uczestniczą w wydarzeniach artystycznych. Bycie częścią takiej społeczności daje nie tylko satysfakcję, ale także możliwości nawiązywania wartościowych relacji, zarówno towarzyskich, jak i biznesowych, networkingu i wymiany wiedzy.

🌟  Gracją odpowiedzialną za tę sferę była Eufrozyna, bogini radości, tradycji, zasad moralnych kształtujących się w danym społeczeństwie.  Sztuka jest nośnikiem dziedzictwa kulturowego.

Kolekcjonowanie sztuki jest hołdem dla piękna, zarówno w kontekście estetycznym, jak i finansowym. Każde z dzieł sztuki ma potencjał, aby przynosić kolekcjonerowi wszystkie trzy wartości w danym momencie. Jednakże nie są one stałe i różnią się w czasie, będąc wzmacnianym lub osłabianym w zależności od mody, gustów czy panujących w danym społeczeństwie tradycji oraz obyczajów.