The Art Market 2023 - Global sale

The Art Market 2023 – Raport Art Basel & UBS

The Art Market 2023 – raport Art Basel & UBS – najważniejsze dane z rynku sztuki na świecie

Światowa sprzedaż dzieł sztuki wzrosła o 3% rok do roku w 2022 r. do  wartości około 67,8 mld USD, po silnym ożywieniu sprzedaży o 31% w 2021 z niskiego poziomu wywołanego pandemią w 2020.

Na rynku aukcyjnym dzieł sztuki dzieła sprzedane za ponad 1 milion dolarów (najwyższej klasy) stanowiły 60% wartości sprzedaży, co stanowiło zaledwie 1% liczby sprzedanych sztuk, z czego 32% dotyczyło dzieł sprzedanych za ponad 10 milionów dolarów. Podczas gdy praktycznie wszystkie inne segmenty cenowe odnotowały spadek wartości rok do roku w 2022 r., sprzedaż dzieł o wartości ponad 10 mln USD wzrosła o 12%.

W okresie od 2009 do 2022 roku wartość segmentu powyżej 10 milionów dolarów wzrosła o blisko 700%, podczas gdy dolny segment (dzieła wycenione poniżej 50 000 USD) odnotował znacznie bardziej umiarkowany wzrost o 10%. Gdyby te liczby zostały skorygowane o inflację, podczas gdy dzieła z wysokiego segmentu nadal wzrosły ponad pięciokrotnie w tym okresie, wartość sprzedaży obiektów z dolnego segmentu spadła.

W 2022 roku sztuka powojenna i współczesna była największym sektorem rynku aukcyjnego dzieł sztuki, odpowiadając za 54% wartości światowych aukcji dzieł sztuki. Sektory sztuki powojennej, sztuki współczesnej oraz międzywojennej odpowiadały za ponad 76% wartości sprzedaży na rynku aukcyjnym dzieł sztuki.

Zamożni kolekcjonerzy – ankietowani w zeszłym roku przez Arts Economics we współpracy z UBS Investor Watch – pozostają optymistami co do rynku, wydając więcej w 2022 r. niż przed pandemią i pozytywnie patrząc w 2023 r. 77 % spodziewało się, że rynek wzrośnie, a większość zamierzała kupować dzieła sztuki dalej w 2023 r. Tak więc, chociaż sygnały zmienności makroekonomicznej są dominującym tematem w bieżącym roku, dane pokazują, że rynek dzieł sztuki jest prężny i wspierany przez bogate zasoby kolekcjonerów, zwłaszcza z wyższej półki.

Polski rynek sztuki ma podobny rozkład, z tą różnicą, że prace z tzw. high-endu (segmentu najdroższych dzieł sztuki), to u nas obiekty powyżej 150 tys. PLN…

W załączeniu wykres pokazujący tendencje i nastroje panujące na rynku sztuki na świecie.