Wystawa Sztuka widzenia. Nowosielski i inni-Zamek Królewski

„Sztuka widzenia. Nowosielski i inni” w Zamku Królewskim w Warszawie

„Każdy odbiorca jest właściwie też artystą, bo jeżeli włącza się w proces wchodzenia w głąb tak zwanego dzieła sztuki, to sam tworzy, i tutaj jego wolność jest też w jakimś sensie nieograniczona…” Jerzy Nowosielski.

Tak zaczyna się wystawa „Sztuka widzenia. Nowosielski i inni” w Zamku Królewskim w Warszawie, która została zorganizowana w 100. rocznicę urodzin artysty w szerszym kontekście sztuki polskiej drugiej połowy XX wieku. Twórczość Nowosielskiego czerpała ze sztuki bizantyjskiej, metafizyki ikon, ale także ze sztuki awangardowej, surrealizmu i abstrakcji, a także figuracji przedstawiającej najczęściej nagie kobiece ciało. Wszystkie te sposoby widzenia i odwzorowywania świata po II wojnie światowej pojawiały się również w twórczości artystów tworzących równolegle do jego ścieżki artystycznej.

Przedstawione na zamkowej wystawie prace wybitnych twórców reprezentują zatem poetykę surrealizmu, z jego niepokojącą erotyką, irracjonalizmem i senną metaforą tak charakterystyczną dla obrazów zarówno Nowosielskiego, jak i Mikulskiego, Anto, Brzozowskiego, Dwurnika, Fangora, Gierowskiego, Kantora, Korolkiewicza, Krawczyka, Lenicy, Pawlaka, Rosenstein, Stażewskiego, Tarasewicza, Tchórzewskiego i innych obecnych na wystawie twórców.

Jest to malarstwo, które skłania do zagłębienia w jego sens, zrozumienia i przeżycia go na własny sposób, zaczerpnięcia tych emocji prowokowanych przez dzieła, przy których zatrzymujemy się na dłużej i chcemy je dobrze zapamiętać. Sztuka to uczucia, warto poświęcić jej trochę naszego czasu, warto przystanąć i zastanowić się nad tym, co najważniejsze.

Zachęcam do obejrzenia tej wystawy, gdyż obcując z pracami najlepszych artystów drugiej połowy XX wieku, możemy wybrać dla siebie twórcę, którego prace będziemy chcieli w przyszłości kupować. To też jest inspiracja godna polecenia. Tak kształtuje się gust potrzebny do wyboru najlepszych i najbardziej wartościowych obrazów znaczących malarzy.

🌟 Prace wybranych artystów mam również w swojej ofercie – jeśli jesteście zainteresowani, serdecznie zapraszam do kontaktu.