Joanna-Piotrowska-kurator-wystawy-Maria-Wollenberg-Kluza-pkobp

Sztuka Marii Wollenberg-Kluza wypełniła przestrzenie banku PKO Rotunda w Warszawie

Mam przyjemność być kuratorem wystawy obrazów Marii Wollenberg-Kluza, które wypełniły piękne przestrzenie banku. 20 obrazów powstałych w latach 2019 – 2023 zagościło w siedzibie Banku PKO Bank Polski, by przypomnieć, że w tym roku upływa 50 lat od otrzymania przez Artystkę w 1973 roku dyplomu z malarstwa na Wydziale Malarstwa w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Artystkę, która pierwszą wystawę indywidualną swoich prac zorganizowała w 1967 roku i do tej pory w dorobku ma ponad 160 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą. By wymienić tylko kilka z nich: Warszawa – Galeria Zachęta w 1989, Galeria Kordegarda – 1981, 1983, 2015, Galeria Sztuki Współczesnej Krzywe Koło – 1974, 1977, Pałac Kultury i Nauki – Wystawa Jubileuszowa z okazji 40-lecia pracy twórczej zorganizowana w 2007 roku.

Artystkę, która obok wielu nagród i wyróżnień nadanych m.in. przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w tym medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis, jest laureatką nagrody im. Jana Cybisa za całokształt twórczości.

Maria Wollenberg-Kluza jest prekursorką malarstwa refleksyjnego, wywodzącego się z preromantyzmu, symbolizmu oraz koloryzmu polskiego. Nawiązuje w swoim wyrazie do takich twórców jak: Wiliam Blake, Witold Pruszkowski, Witold Wojtkiewicz, Stanisław Wyspiański, Jacek Malczewski, Jan Cybis. Malarstwo to koresponduje i nawiązuje do współczesnej literatury, filozofii, psychologii czy sztuki antycznej. W swej twórczości podejmuje tematy ludzkiego życia, są to obrazy metaforyczne, zmuszające do przemyśleń. Stara się skłaniać odbiorcę do osobistych refleksji. Jej malarstwo charakteryzuje się silną ekspresją i współczesnym rozumieniem sztuki.

Jak zatem ma się twórczość Marii Wollenberg-Kluzowej do dzisiejszych wymagań rynku i panujących na nim mód i tendencji? Jak plasuje się w rankingach sprzedażowych?

Otóż, trudno odnieść się do twórczości Marii Wollenberg-Kluzowej, która oficjalnie i przy każdej okazji mówi, że nie sprzedaje swoich obrazów. Stąd, mimo że spełnia warunki, bo ma w swoim dorobku kilkaset wystaw zbiorowych ogólnopolskich i międzynarodowych, posiada warsztat i talent, otrzymała wiele nagród i wyróżnień, a o jej pracach można przeczytać w licznych publikacjach, to jej obrazy są obecnie nieosiągalne, ponieważ sama artystka na razie nie zamierza się ich pozbywać.

Miejmy nadzieję, że to się jednak niebawem zmieni i będziemy mogli kontemplować jej twórczość, gdyż sztuka Marii Wollenberg-Kluza wpisuje się w teraźniejszy, mocno upowszechniany trend sztuki kobiet, a zatem jej obecność na pewno jest potrzebna i bardzo ważna.

Dziękujemy Zarządowi Banku PKO BP za udostępnienie pięknych przestrzeni strefy spotkań Rotundy PKO w Warszawie.