Sztuka jest jak nieruchomosci

Sztuka jest bardziej jak nieruchomości niż jak akcje

Dzieła sztuki są coraz bardziej pożądanymi obiektami. Budzą zainteresowanie nie tylko kolekcjonerów, ale też inwestorów, którzy postrzegają rynek sztuki jako bezpieczną i dobrze rokującą inwestycję o potencjalnym wzroście zdecydowanie większym od nieruchomości.

Amy Cappellazzo – dawniej szefowa działu sztuk pięknych w Sotheby’s oraz Chrisitie’s, zapytana czym jest rynek sztuki, odpowiedziała bardzo rzeczowo: „Sztuka jest bardziej jak nieruchomości niż jak akcje. Niektóre Warhole są jak kawalerki w małych blokach ze światłem od północnej strony, podczas gdy inne są jak penthausy z widokiem na cztery strony świata. Akcje Cisco to tylko akcje Cisco.”

Jesteśmy w trudnym okresie pod wieloma względami. Inflacja osiągnęła  poziom 16%. Jest to trend światowy, związany ze wzrostem cen surowców i będzie skutkował wysokimi stopami procentowymi, a to oznacza drogi pieniądz. Warto zamienić go na dobre dzieło sztuki.

Dobre dzieła sztuki z ugruntowaną pozycją na rynku mają bardzo wysoką korelację z inflacją. Pozwala to na zabezpieczenie naszych pieniędzy przed inflacją, a nawet osiąganie długoterminowych zysków.

Warto pamiętać, że sztuka nie jest inwestycją krótkoterminową – największe zwroty z inwestycji bywają po 5 – 10 latach. 

Uważamy, że sztuka jest dobrą inwestycją w bieżącym czasie, ale ważna jest odpowiednia jej selekcja. Nie wszystkie obrazy pozwolą pomnażać kapitał –  tylko dzieła sztuki wysokiej jakości, twórców z ugruntowaną pozycją na rynku sztuki – i tutaj jest miejsce dla profesjonalnego doradcy.

Jako osoby od lat związane z rynkiem sztuki oraz rynkiem kapitałowym, kolekcjonujące obrazy, współpracujące z innymi kolekcjonerami, ekspertami rynku, jesteśmy w stanie w profesjonalny sposób doradzić w zdobyciu wyjątkowych dzieł sztuki, pomóc w określeniu rodzaju, charakteru i kierunku rozwoju kolekcji.

Zapraszamy do rozmów na temat  sztuki w dwóch aspektach: artystycznym oraz inwestycyjnym.

Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej skontaktuj się ze mną.