Rzeźba, którą warto mieć – Henryk Kuna

Nowoczesne wnętrza to piękna architektura, wypełniona meblami, obrazami oraz rzeźbą. Niestety zauważamy, ze wciąż zbyt mało eksponuje się dobrą rzeźbę i stylowe meble, choć pełnią one rolę nie tylko ozdobną, ale również sprawiają, że przebywanie wśród dobrego designu i sztuki użytkowej daje więcej satysfakcji. W naszej galerii pokazujemy wnętrza wypełnione sztuką, gdzie obrazy wiszą w otoczeniu rzeźb i antyków.

Zapraszamy do zakupu pięknej rzeźby z brązu.

Henryk Kuna, Głowa kobiety, 1926
Powojenny odlew z brązu, pokryty czarną patyną
Wymiary: 33 x 21 x 15 cm

„Głowa kobiety” nawiązuje do słynnej rzeźby „Rytm”, eksponowanej przed pawilonem Józefa Czajkowskiego na Międzynarodowej Wystawie Sztuk Dekoracyjnych i Przemysłu Współczesnego w Paryżu w 1925 roku. Rzeźba nawiązuje do charakterystycznych w latach międzywojennych cech łagodności, rytmiki ruchu oraz zaokrąglonych form. Oryginał głowy powstał w Paryżu w 1926 r. i był wystawiany na wystawie zbiorowej Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie.

Henryk Kuna jest jednym z najwybitniejszych polskich rzeźbiarzy działających w pierwszej połowie XX w. Należał do stowarzyszenia Rytm. Swoje rzeźby wystawiał na całym świecie na wystawach indywidualnych i zbiorowych. Najwcześniejsze prace powstawały pod wpływem sztuki impresjonizmu i twórczości Laszczki, następnie Aristide Maillola. Tworzył głównie portrety, biusty portretowe, postacie symboliczne.