joanna na tle obrazu Rzeczywistosc Malczewskiego

„Rzeczywistość” Jacka Malczewskiego rekordem sprzedażowym!

Kilka dni temu pisałam o zjawiskowym obrazie Jacka Malczewskiego „Rzeczywistość” z 1908 roku, który jest do obejrzenia w Desa Unicum. Jego odnalezienie stanowi istotne wydarzenie w skali polskiej historii sztuki. Wczorajsza licytacja tego obrazu zakończyła się na rekordowo wysokim poziomie 17 000 0000 zł – z opłatami aukcyjnymi 20 400 000 zł. Jest to najdrożej sprzedane dzieło na polskim rynku sztuki. Licytacja była jednak „warunkowa”, ponieważ obraz jest zabezpieczony w postępowaniu prokuratorskim. Dzieło zostanie wydane dopiero wtedy, kiedy zostanie ustalony jego stan prawny.

Kolejne rekordowe sprzedaże dzieł polskich malarzy świadczą o tym, że polski rynek sztuki znajduje się w fazie intensywnego wzrostu. Pokazują, że rynek sztuki jest w dobrej kondycji. Dodatkowo inflacja sprzyja temu rynkowi, ponieważ wyselekcjonowane dzieła sztuki stały się atrakcyjnym aktywem inwestycyjnym. Jednak ważna jest ich przemyślana selekcja. Nie wszystkie obrazy pozwolą pomnażać kapitał –  tylko dzieła sztuki wysokiej jakości – twórców z ugruntowaną pozycją na rynku sztuki i tutaj jest miejsce dla profesjonalnego doradcy.

Jako osoby od lat związane z rynkiem sztuki oraz rynkiem kapitałowym, kolekcjonujące obrazy, współpracujące z innymi kolekcjonerami, ekspertami rynku, jesteśmy w stanie w profesjonalny sposób doradzić w zdobyciu wyjątkowych dzieł sztuki, pomóc w określeniu rodzaju, charakteru i kierunku rozwoju kolekcji.

Zapraszamy do rozmów na temat  sztuki w dwóch aspektach: artystycznym oraz inwestycyjnym.