Rekord Kiejstuta Bereźnickiego!

Podczas aukcji sztuki współczesnej 27 marca w Sopockim Domu Aukcyjnym wystawione były dwa ważne dzieła profesora Kiejstuta Bereźnickiego i wzbudziły ogromne zainteresowanie wśród kolekcjonerów. Za wybitny obraz „Arkadia” z 1975 r. kolekcjoner zapłacił kwotę 168 000 zł, to wartość dwukrotnie przekraczająca estymację. Drugi jego obraz „Wnętrze z postaciami – Reszel, 1991-1992” został sprzedany za kwotę 120 000 zł. Są to najdrożej sprzedane obraz tego znakomitego artysty.

Bereźnicki powraca do elity polskiego malarstwa figuratywnego. Obok Nowosielskiego jest czołowym reprezentantem neofiguracji.

„To tak jak z Nowosielskim, Bereźnicki także stworzył osobny język zapisu świata i pewnie choćby chciał, nie umiałby go zmienić. Jest on bowiem jak charakter pisma, także przypisany do osobowości człowieka, i jak wiadomo grafolog potrafi z niego odczytać indywidualne cechy właściciela.” Bożena Kowalska, Sześć spotkań refleksyjnych z malarstwem Kiejstuta Bereźnickiego.

Artysta w swojej twórczości prowadzi dyskurs z dawnymi mistrzami, jak Rembrandt, van Dyck, Velazquez czy El Greco…, wybierając to, co tematycznie wiązało się z jego ulubionymi motywami: martwe natury, portrety, sceny pasyjne czy biblijne.