Obraz Dorota Janusza Przybylskiego

Neoekspresjonizm

Neoekspresjonizm, postmodernizm, dekonstruktywizm, transawangarda to nurt w sztuce, którego początki sięgają lat 60. XX wieku, lecz okres największego zainteresowania nim przypada na lata 80. Jest odskocznią od popularnych wówczas nurtów, takich jak minimalizm oraz abstrakcja geometryczna, w którym pierwszoplanową rolę odgrywa chęć przekazania przez artystę najgłębszych uczuć i emocji. Neoekspresjonizm w sztuce polega na portretowaniu …

Neoekspresjonizm Czytaj więcej

Sztuka przeciwstawiła sie inflacji w 2022

Sztuka przeciwstawiła się inflacji w 2022 roku

Według Statista, największego portalu statystycznego na świecie,  na podstawie danych udostępnionych przez Knight Frank, w 2022 wśród alternatywnych aktywów z luksusowych klas inwestycyjnych, to sztuka przeciwstawiła się inflacji w największym stopniu. Załączony wykres pokazuje wzrost cen poszczególnych aktywów (sztuka, samochody, zegarki, torebki, wina, monety, biżuterię, meble) na amerykańskim rynku na przestrzeni 12 miesięcy 2022 roku. …

Sztuka przeciwstawiła się inflacji w 2022 roku Czytaj więcej

Joanna na tle obrazu Tytusa Czyzewskiego

Ekspresjonizm

Ekspresjonizm to kierunek w sztukach plastycznych, którego początki datuje się na 1901 rok, kiedy po raz pierwszy oficjalnie użyto tej nazwy jako tytułu cyklu obrazów francuskiego malarza Julien-Auguste’a Hervé wystawionego w słynnym paryskim Salonie Niezależnych. Jednak malarstwo ekspresyjne rozwijało się już od końca XIX wieku, a za jego prekursorów uznaje się Edwarda Muncha, Jamesa Ensora …

Ekspresjonizm Czytaj więcej

Kiejstut Bereznicki-akt-na-sofie

Kobieta w malarstwie polskim

Kobiety pojawiały się w twórczości artystów od wieków. Zarówno w postaci aktu, portretu, czy sceny rodzajowej, w której były bohaterkami, jak nie głównymi, to jednak ważnymi w całości kompozycji. Potrafiły zachwycać, wzruszać, wywoływać skrajne emocje, od miłości do zazdrości, czy nienawiści lub dodawać animuszu i odwagi. W przypadku prezentowanego obrazu Kiejstuta Bereźnickiego, „Akt na sofie”, …

Kobieta w malarstwie polskim Czytaj więcej

Jacek Malczewski-Wystawa

Malczewscy. Spotkanie artystów.

Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu obchodzi w tym roku jubileusz 100-lecia istnienia i z tej okazji prezentuje twórczość Malczewskich – Jacka i Rafała. Spotkanie artystów w muzeum. Jacek – akademik, tytan pracy, mistrz i symbolista. Rafał – samouk, bon vivant, niespokojny duch, awangardzista. Spotkanie ojca i syna, bliskich sobie, ale jakże różnych osobowości, malarsko …

Malczewscy. Spotkanie artystów. Czytaj więcej

Joanna Piotrowska na tle obrazów Fangora

Sztuka ma większe znaczenie niż mamona

Kolekcjonowanie od lat fascynowało ludzi sukcesu. Na świecie ludzie na pewnym poziomie rozwoju duchowego i finansowego niejako automatycznie są miłośnikami sztuki, kolekcjonują obrazy i dzieła sztuki, odwiedzają muzea, galerie, interesują się sztuką, współpracują z doradcami do spraw sztuki. Tworząc dobrą kolekcję sztuki stajemy się podmiotem kulturotwórczym, przekazujemy nasze dziedzictwo przyszłym pokoleniom. Znany marszand Joseph Duveen na …

Sztuka ma większe znaczenie niż mamona Czytaj więcej

Joanna Piotrowska na tle prac Wojciecha Fangora

Niekwestionowana ikona światowej sztuki powojennej

Wojciech Fangor (1922 – 2015) najbardziej znany polski artysta z nurtu op-art, zasłynął pulsującym malarstwem – abstrakcyjnymi obrazami, dającymi wrażenie ruchu. Jest jednym z nielicznych polskich artystów powojennego okresu, którzy swoim dziełem wyprzedzili czas w skali światowej. Jego eksperymenty artystyczne były prekursorskie w międzynarodowym środowisku malarskim. Tak o twórczości Fangora z tego okresu pisze Bożena …

Niekwestionowana ikona światowej sztuki powojennej Czytaj więcej

Janusz Przybylski-Kobieton

Nowa figuracja

Nowa figuracja (neofiguracja, figuratywizm ekspresyjny) – kierunek w sztuce po II wojnie światowej będący krytyką kondycji egzystencjalnej człowieka i współczesnych mu problemów, wyrażanej głównie poprzez aestetyczne deformacje. Za umowny początek tego kierunku uważa się wystawę „New Images of Man” zorganizowaną w 1959 w Museum of Modern Art w Nowym Jorku. Termin „Nowa figuracja” został użyty …

Nowa figuracja Czytaj więcej

Pocałunek Pablo Picasso

Miłość w sztuce

Miłość jest uniwersalnym uczuciem, które oznacza wielki sentyment i fizyczny pociąg, który każdy człowiek wyraża w szczególny sposób. Może zostać przedstawione za pomocą obrazków, symboli, takich jak czerwone serce, róże, amorki. Jednak artyści, poprzez nadprzyrodzoną wrażliwość, wykorzystując swoje zdolności ekspresyjne i postrzeganie miłości, tworzą niezliczone dzieła sztuki, które uchwyciły naturę, siłę, piękno i pasję związaną …

Miłość w sztuce Czytaj więcej

Joanna Piotrowska w Spectra Art Space

Niektórzy ludzie są jak wzgórza

„Niektórzy ludzie są jak wzgórza” to tytuł wystawy w Spectra Art Space Fundacji Rodziny Staraków, gdzie prezentowane są obrazy najwybitniejszych polskich twórców sztuki powojennej, tacy jak Magdalena Abakanowicz, Ja Dobkowski, Wojciech Fangor, Stanisław Fijałkowski, Stefan Gierowski, Wojciech Kantor, Jerzy Nowosielski, Teresa Pągowska, Ryszard Winiarski, Andrzej Wróblewski. Tytuł zaczerpnięty został z poematu „Wzgórza” Guillaume’a Apollinaire’a, jednego z ojców …

Niektórzy ludzie są jak wzgórza Czytaj więcej