Joanna Piotrowska-w-Zacheta-Narodowa-Galeria-Sztuki

Pieniądze umiemy zarabiać, a czy potrafimy je wydawać?

Pieniądze umiemy zarabiać, a czy potrafimy je wydawać w sposób elegancki, z kulturą i klasą? Biorąc pod uwagę aspekty estetyczne i artystyczne obiektów sztuki?

Do tej pory kolekcjonowanie kojarzyło się z ekstrawagancją, przesadną fantazją i niepotrzebnym zbytkiem. Niezrozumiałym dla niektórych było wydawanie grubych tysięcy na obiekty sztuki – obrazy, rzeźby, obiekty przestrzenne, instalacje, dzieła sztuki. Z różnych względów kolekcjonowanie sztuki nie było popularne w naszym kraju. Wiązało się to z naszą historią, tradycją, świadomością i zamożnością społeczeństwa, ustrojem, w którym przyszło nam żyć.

Na świecie ludzie na pewnym poziomie rozwoju duchowego i finansowego niejako automatycznie są miłośnikami sztuki. Odwiedzają muzea, galerie sztuki, czytają książki, znają marszandów i doradców ds. sztuki, potrafią o sztuce rozmawiać, bo sztuka naprawdę zajmuje ważne miejsce w ich życiu codziennym.

W Polsce dziś obecność na rynku sztuki to nie tylko moda, to prestiż, renoma, wyjątkowe zainteresowanie i pasja, która pogłębiana sprawia, że orientujemy się w twórcach polskiej sztuki, umiemy ich nazwać, rozróżnić ich styl i okres twórczości, mamy rozeznanie w mechanizmach i trendach panujących na rynku sztuki oraz w świecie sztuki, co nie jest tożsame. Rynek sztuki to domy aukcyjne, galerie, marszandzi i doradcy ds. sztuki. Świat sztuki jest pojęciem szerszym: to dodatkowo, albo przede wszystkim: artyści, krytycy, historycy sztuki, muzealnicy, kuratorzy.

Wkraczając w świat sztuki, rozpoczynamy przygodę kulturalno-artystyczną, przy okazji ocierając się o sferę inwestycyjną. Wiadomym jest, że każdy kolekcjoner i miłośnik sztuki, patrzy na nią dodatkowo z perspektywy pomnażania swojego kapitału, jako że sztuka to doskonała alternatywa dla klasycznych aktywów inwestycyjnych.

Wiemy jak ważny jest odpowiedni dobór dzieł sztuki i rzetelne doradztwo. Jako osoby od lat związane z rynkiem sztuki, kolekcjonujące obrazy, współpracujące z innymi kolekcjonerami, ekspertami rynku sztuki, jesteśmy w stanie w profesjonalny sposób doradzić w zdobyciu wyjątkowych dzieł sztuki, pomóc w określeniu rodzaju, charakteru i kierunku rozwoju kolekcji.

👉 Zapraszamy do rozmów na temat sztuki w dwóch aspektach: artystycznym oraz inwestycyjnym.

Fot. Zachęta Narodowa Galeria Sztuki