Czy umiemy wydawać na sztukę? Joanna Piotrowska

Pieniądze umiemy zarabiać, a czy potrafimy je wydawać? Ciąg dalszy rozważań …

Pieniądze umiemy zarabiać, a czy potrafimy je wydawać w sposób elegancki, z kulturą i klasą? Biorąc pod uwagę aspekty estetyczne i artystyczne obiektów sztuki?

Już wiemy, że do tej pory kolekcjonowanie kojarzyło się z ekstrawagancją, przesadną fantazją i niepotrzebnym zbytkiem. Niezrozumiałym dla niektórych było wydawanie grubych tysięcy na dzieła sztuki. Z różnych względów kolekcjonowanie sztuki nie było popularne w naszym kraju. Ale to się zmieniło. Sztuka w ostatnich latach stała się modna, coraz więcej się o tym mówi, pisze, organizuje wystawy dzieł sztuki. Coraz częściej słychać rozmowy na temat sztuki w gronie znajomych, kolegów i partnerów biznesowych. Wielu z nas staje się kolekcjonerami, miłośnikami sztuki i chce się nią zwyczajnie w swoim życiu otaczać.

Chciałabym tutaj zwrócić uwagę, by nie traktować sztuki li tylko i wyłącznie inwestycyjnie. Cieszmy się nią, podziwiajmy, delektujmy i kupujmy dla przyjemności – to powinno być pierwszą przesłanką przy kupowaniu obrazów i dzieł sztuki.

Zarabiajmy pieniądze w swoich branżach, będąc profesjonalistami i specjalistami we własnych niszach, przeznaczajmy swój czas na pracę, ale poświęćmy go również na odkrywanie nowych pasji, niech będzie tym właśnie sztuka. Sztuka kupiona z pasji, przy odrobinie zaangażowania i wiedzy, którą jako doradcy chętnie dostarczymy, może okazać się również inwestycją w przyszłości, również pomnożeniem kapitału, również zyskiem. Ale to nie może być pierwszy warunek przy kupowaniu sztuki. Cieszmy się nią, poznawajmy twórczość polskich i światowych artystów, poszerzajmy horyzonty. Odwiedzajmy muzea, wykorzystajmy ten wakacyjny czas również na możliwości zapoznania się z lokalną i światową sztuką. Niech dobra sztuka nas otacza w życiu na co dzień. Dobrego wakacyjnego czasu, również ze sztuką!

A jak już wrócicie z wakacji, to zapraszamy do rozmów na temat sztuki w dwóch aspektach: artystycznym oraz inwestycyjnym.