Obraz, który warto mieć – Zygmunt Menkes

Zygmunt Menkes (1896-1986) |”Martwa natura”, ok. 1930
Olej/płótno, 66,5 x 53 cm

Studiował m.in. w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych u Wojciecha Weissa. Uczył się w pracowni Alexandra Archipenki w Berlinie. W 1923 wyjechał do Paryża, gdzie wszedł w krąg malarzy École de Paris. Przyjaźnił się z Eugeniuszem Zakiem i Markiem Chagallem.

Wystawiał w Paryżu, Warszawie i we Lwowie. Związany był z życiem artystycznym w Polsce. Należał do ugrupowania „Nowa Generacja”, był członkiem Zrzeszenia Artystów Plastyków „Zwornik”. W 1935 roku wyjechał na stałe do Stanów Zjednoczonych, gdzie po wojnie został wykładowcą Art Students League. Uczestniczył w wielu wystawach w USA, był laureatem wielu nagród amerykańskich.

Malował pejzaże, kompozycje figuralne, akty, portrety, martwe natury, sceny z życia Żydów. Poza malarstwem olejnym, tworzył również gwasze, akwarele i rysunki.

„Martwa natura” to kompozycja z okresu, kiedy artyście bliskie były nurty ekspresjonizmu i fowizmu, malował sceny we wnętrzach, często swojej pracowni. Dominuje tutaj kolorystyka błękitów, czerni i bieli oraz żywszych odcieni różów i żółcieni, a także bogata faktura farby i wyraźniejsza geometryzacja form.

Jeśli jesteście Państwo zainteresowani nabyciem tego obrazu, zapraszam do kontaktu.