Janusz Przybylski | „Zawieszone nadzieje”, 1997 r. |olej, akryl, tusz/płótno | 120 x 95 cm
„Janusz Przybylski to artysta obdarzony przez naturę wyjątkowym talentem plastycznym i narracyjnym. Dla wrażliwego na piękno widza, jego sztuka będzie z pewnością ciągle potrzebna i aktualna”. Z taką opinią historyka sztuki prof. Lechosława Lameńskiego trudno się nie zgodzić.
Janusz Przybylski – malarz, grafik i rysownik, profesor warszawskiej ASP, około 1965 roku skupił się na sztuce figuratywnej. Uważany jest przez wielu krytyków za jednego z najbardziej samodzielnych przedstawicieli polskiego malarstwa nowej figuracji, obok Jerzego Nowosielskiego i Teresy Pągowskiej. Jego prace wyznaczyły kierunek poszukiwań, w których centrum znalazł się człowiek i człowieczeństwo.
W 1976 roku artysta rozpoczął pracę nad złożonym cyklem „Błędne koło”, zainspirowanym obrazem Jacka Malczewskiego o tym samym tytule. Jego ważną częścią była seria tzw. listów do znanych twórców – głównie Goi, Picassa i Velazquez’a – utrzymanych w konwencji datowanych kompozycji. Grażyna Hałasa: „Czerpanie ze sztuki światowej oznaczało dialog z dawnymi mistrzami, mierzenie się z nimi poprzez głębsze ich rozumienie, często cytowanie, a nawet ścieranie się z ich dorobkiem. Do kanonu Przybylskiego należał przede wszystkim Francisco Goya, Pablo Picasso z jego Guerniką, velázquezowskie infantki, a także bardziej ukryty, a jednak wyraźny wpływ dzieł Rembrandta. Stanowiło to jego >magazyn wyobraźni< i magazyn tradycji obrazowej, skąd czerpał natchnienie i inspiracje.”
Artysta ma w dorobku ponad 60 wystaw indywidualnych, w tym wiele za granicą oraz udział w kilkuset wystawach zbiorowych, w tym najważniejszych przeglądach sztuki polskiej w kraju i na świecie oraz imprezach międzynarodowych najwyższej rangi.
Jego obrazy znajdują się m.in. w Muzeum Narodowym w Warszawie, Poznaniu, we Wrocławiu i innych muzeach w wielu miastach Polski, w Zachęcie. Narodowej Galerii Sztuki, w Tate Gallery w Londynie, wiedeńskiej Albertinie oraz w Bibliotece Kongresu Stanów Zjednoczonych i Bibliotece Narodowej w Paryżu. Prace artysty wchodzą w skład renomowanych kolekcji prywatnych w kraju i za granicą.
Jeśli jesteście Państwo zainteresowani nabyciem tego obrazu, zapraszam do kontaktu.