Obraz, który warto mieć – Przeistoczenie

Kiejstut Bereźnicki | Przeistoczenie, 1974
Olej/płótno | 80 x 100 cm

„Malarstwo Bereźnickiego w swej zwykłości, a nawet tradycjonalizmie przedstawianych scen i przedmiotów jest tak bardzo niezwykłe dzięki klimatowi irracjonalizmu (…) Ich irrealność nie ma nic wspólnego z odniesieniem do zjawisk nadprzyrodzonych. Dzieją się w nich sprawy między ludźmi i przedmiotami, które są niedopowiedziane, nie wyjawione, a więc tajemnicze.” Bożena Kowalska.

Prezentowany obraz pochodzi z okresu, kiedy twórca pokazuje wypracowane sposoby organizacji, kadrowania przestrzeni, zawsze niejako otwartej, domniemanej poza ramą obrazu. W scenie Przeistoczenia na pierwszym planie znajduje się grupa postaci w strojach z comedia dell’arte, w których dominuje złożony układ czarnych pasów na białych ubraniach pierrotów, uprzęży kozy dosiadanej przez jednego z nich i drzewców. Zapisana tabliczka z sygnaturą i tytułem obrazu, jest charakterystyczna dla mikrokosmosu Bereźnickiego.

Tytuł tego obrazu można symbolicznie odnieść do twórczości malarza. Przeistoczenie młodych, beztroskich pierrotów w doświadczonych, przywdziewających maski aktorów, bawiących się w ciszy….

Jeśli jesteście Państwo zainteresowani nabyciem tego obrazu, zapraszam do kontaktu.