Obraz, który warto mieć – Obraz 1182: Krzesany-2

Jerzy Duda-Gracz | „Obraz 1182: Krzesany-2”, 1987
Olej/płyta, 200 x 130 cm
Sygn., datowany i nr katalogu autorskiego l.d.: „DUDA GRACZ 1182/87”

Jerzy Duda-Gracz (1941-2004) w swej twórczości często posługiwał się pastiszem, groteską, karykaturą postaci ludzkich. Tworzył sceny rodzajowe, oparte na tradycji malarskiego surrealizmu i ekspresjonizmu.

W 1981 roku doszło do spotkania malarza z wybitnym polskim kompozytorem – Wojciechem Kilarem. Przyjaźń ta zaowocowała niezwykle bogato w twórczości Dudy-Gracza, a muzyka Kilara stała się impulsem do zilustrowania obrazami wszystkich większych dzieł kompozytora. (…) najważniejsze w serii obrazów poświęconych muzyce Kilara są: „Krzesany” i „Exodus”.

Prezentowana praca stanowi drugą wersję monumentalnej kompozycji namalowanej pierwotnie w 1983 roku. Przedstawiony krajobraz, mimo że inspirowany tatrzańskimi pejzażami, nie stanowi bynajmniej realistycznego odzwierciedlenia rzeczywistego krajobrazu, a jedynie rodzaj kolażu złożonego z wybranych przez artystę elementów.

Tego rodzaju fantastyczne malarstwo uprawiane było na świecie już w XVII w., a w XX przez artystów surrealistów i malarzy z kręgu tzw. realizmu magicznego.

Jeśli jesteście Państwo zainteresowani nabyciem tego obrazu, zapraszam do kontaktu.