maciej-swieszewski-sen-niebieski-surrealizm

Obraz, który warto mieć… Maciej Świeszewski, Sen

Maciej Świeszewski, Sen, 1985 r., olej/płótno, 90 x 90 cm

Malarstwo Świeszewskiego jest surrealistyczne, niekiedy mroczne, częściowo wpisuje się w dzisiejszy nurt realizmu magicznego, abstrakcję, fantazję. Jego obrazy mają wiele ukrytych znaczeń. Artysta szuka w nich prawdy, maluje swoją filozofię. Gdy inni pytają o znaczenie dzieła, szybko ucina dyskusję, bo uważa, że z obrazem jest jak z kobietą – gdy odkryje wszystkie swoje tajemnice, przestaje być interesująca. A im większy jest ładunek duchowo-intelektualny w obrazie, tym płaszczyzna różnorodności odbioru będzie bardziej zróżnicowana. Świeszewski swoją twórczość określa jako „paranoję współczesności.”

Prezentowany obraz „Sen” wystawiany był w 2004 roku w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie na wystawie Maciej Świeszewski „Ecce Homo” oraz reprodukowany w katalogu do tejże wystawy, str. 95.

Maciej Świeszewski – ur. 1950 w Sopocie. Polski malarz, rysownik, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Pięknych w Gdańsku, którą ukończył w 1975 roku uzyskując dyplom w Pracowni Malarstwa prof. Jacka Żuławskiego. W latach 1990-93 był dziekanem Wydziału Malarstwa i Grafiki ASP w Gdańsku. Tytuł profesora otrzymał w 1994 r.

Przez wszystkie lata począwszy od wczesnego dzieciństwa tworzy liczne obrazy olejne, rysunki, grafiki i akwarele. W sztuce swojej odwołuje się do korzeni sztuki europejskiej, zwłaszcza malarstwa flamandzkiego oraz Tycjana. Z twórców polskich szczególnie ceni sobie Balthusa, Jacka Malczewskiego, Bronisława Linke, Leona Chwistka, Stanisława Witkiewicza „Witkacego” i Tadeusza Kantora.

Swoje prace pokazywał w kraju i na całym świecie na wystawach indywidualnych i zbiorowych. Obrazy artysty znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Gdańsku, a jego monumentalny obraz „Ostatnia Wieczerza” od 2016 roku eksponowany jest na gdańskim lotnisku. Obrazy Świeszewskiego znajdują się w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.

Jeśli jesteście Państwo zainteresowani nabyciem prezentowanego obrazu, zapraszam do kontaktu.