Obraz, który warto mieć… Kiejstut Bereźnicki, Wspomnienie Iberii, III

… czasy nie są łatwe, ale może właśnie teraz dobrze jest się zwrócić ku sztuce, sztuce kontemplacji, ciszy i spokoju, takiej, którą oferuje nam profesor Kiejstut Bereźnicki.

„Wspomnienie Iberii III”, olej na płótnie, 100×73 cm, 2001r.

Obraz wystawiany:
2003 Gdańsk, wystawa z okazji nadania nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego za 2002 rok.
Zorganizowana przez ZPAP okręg Gdański

Obraz reprodukowany:
Katalog wystawy 2003 zorganizowanej przez ZPAP okręg Gdański str. 13, ilustracja barwna

Prezentowany obraz należy do cyklu ” Wspomnienie Iberii” powstałego około 2001 roku, gdzie malarz w charakterystyczny dla siebie sposób przedstawia postacie w maskach z pochodniami.

Przedstawienie karnawałowe ma swoje źródło w portretach zbiorowych, w których specjalizowali się amsterdamscy malarze. Bereźnicki prowadzi nieustanny dialog z dawnym malarstwem holenderskim i hiszpańskim. Postacie z obrazu zdają się być zatrzymane w hieratycznych pozach, pozbawione wszelkich atrybutów wskazujących na czas… Piękna kolorystyka i zmiękczona faktura malarska. Jak sam autor mówi: „Myślę, że zmiany są wynikiem przeżytych lat i innego stosunku do świata…. wszelkie relacje stają się mniej pełne, coraz mniej kategoryczne….a jeśli własne racje są mniej kategoryczne, to w malarstwie też musi się to przejawiać….nie ma już dążenia do ostatecznego dopięcia…”

Jeśli bylibyście Państwo zainteresowani zakupem oferowanej pracy, zapraszam do kontaktu