Twoje dzieci-dzieci bawiace sie zabawkami

Obraz, który warto mieć… Kiejstut Bereźnicki, Twoje dzieci

Kiejstut Bereźnicki | Twoje dzieci, 1969 r. | olej/płótno

Obraz Kiejstuta Bereźnickiego „Twoje dzieci”, można doskonale odnieść do panującej dzisiaj atmosfery, atmosfery wojny w Ukrainie. W tym obrazie scena z bawiącymi się dziećmi pogrążona jest w przyćmionej i jak gdyby dusznej atmosferze wnętrza mieszkalnego, dziś może być to wyobrażenie wnętrza, w którym zobaczyć można pozostawione dzieci dorosłych wyruszających na wojnę. Dzieci, które również bardzo silnie przeżywają obecną sytuację, zarówno w Ukrainie, jak i w Polsce. W obrazie panuje jednak spokój, cisza i jakby wyczekiwanie.

Prezentowany obraz, choć namalowany przed wieloma laty, pokazuje w niesamowity sposób panujące dzisiaj nastroje. Smutku, bezbronności młodych chłopców, którzy pewnie dzisiaj chcieliby pomagać innym, a przy tym choć na chwilę zapomnieć o panującej wojnie, bawiąc się zebranymi przedmiotami. Wśród zabawek znajduje się wiele obiektów, które „dzięki sztuczności ich nagromadzenia ulegają specyficznej fetyszyzacji i nabierają nieoczekiwanych znaczeń… Co więcej zaś, spowite są trudną do określenia atmosferą dziwności i poezji, na którą artysta transponuje swoje najbardziej subiektywne doznania….” Jerzy Zanoziński

Przedmioty te w istocie mają swoje znaczenie i są cytatami symboli malarskich stosowanych w barokowych obrazach, które oglądającym miały uzmysłowić przemijanie i marność ludzkiego życia oraz działania. Przedstawiona tutaj w centralnym miejscu rakieta tenisowa oraz liczne lotki symbolizuje utratę wolnego czasu, ale jednocześnie zyskanie nowego przyjaciela, przyjaźń i miłość. Kostki do gry to wyzwanie i problem, jakim jest dorosłe życie, refleksja i kontemplacja oraz wiedza. Liczne chorągiewki, leżące i wiszące, symbolizujące zwycięstwo, czystość i życiodajną wodę.

Tematem tej pracy jest dramat ludzkiej egzystencji, jednak, jak to u Bereźnickiego, przedstawiony bez patosu i histerii, niemal ze stoickim spokojem. Spokojem, który jest nam dzisiaj niezbędny i do czego prawdziwa sztuka się skłania. W sztuce szukamy zapomnienia, ukojenia i refleksji, wszystko to zawarte jest w obrazach Mistrza Bereźnickiego.

Kiejstut Bereźnicki wykształcił własny, niezwykle charakterystyczny styl malarstwa, czerpiący z tradycji realizmu oraz symbolizmu, nadając mu zupełnie wyjątkową i niepowtarzalną jakość.

Prace Bereźnickiego znajdują się w zbiorach czołowych muzeów, m.in.: Muzeum Narodowego w Warszawie, Poznaniu, Gdańsku, Wrocławiu, Krakowie, Narodowej Galerii Sztuki „Zachęta” w Warszawie, Muzeum Okręgowym w Toruniu, Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie, Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu, Musée d’Art Moderne de la Ville de Paris, Städtische Kunstgalerie w Bochum, Muzej na Sovremena Umetnost w Skopje, muzeach w Bordeaux, Sofii oraz w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą (Brazylia, Francja, Niemcy, Szwajcaria, Szwecja).