Kiejstut Bereźnicki-Szklane naczynia

Obraz, który warto mieć … Kiejstut Bereźnicki, Szklane naczynia

Kiejstut Bereźnicki „Szklane naczynia z odbiciem w lustrze”, olej na płótnie, 100 x 150 cm, 1999 r., sygnowana dwukrotnie na obrazie. 

Obraz wystawiany:

2003 Gdańsk, wystawa zokazji nadania nagrody  im. Kazimierza Ostrowskiego za 2002 rok. 

Zorganizowana przez ZPAP okręg Gdański.

Obraz reprodukowany:

Katalog wystawy 2003 zorganizowanej przez ZPAP okręg Gdański str. 62. ilustracja barwna 

oraz str. 63 duża ilustracja.

Prezentowana praca swoją eterycznością przywołuje prace dawnych mistrzów weneckich – Tycjana i Giorgione. Znajdziemy w niej połączenie muzyki i malarstwa: harmonię, tonację i rytm. Praca jest wysublimowana, delikatna a jednocześnie harmonijnie rozplanowana, zgodnie z zasadami ładu i geometrii co pozwala na osiągnięcie spokoju.

Obraz namalowany w monochromatycznej, stonowanej  kolorystyce. Po dłuższej chwili obcowania z pracą zauważamy jednak, jak wiele barw wyłania się ze szklanych naczyń – dostrzegamy żółcie, szafiry, róże i wiele odcieni szarości i beżu.

Bereźnicki chętnie odwołuje się do XVII- wiecznego malarstwa holenderskiego, weneckiego i hiszpańskiego. Jednak jak sam podkreślał w jednym z wywiadów, czerpanie z dawnego malarstwa nie jest dla niego naśladownictwem, a konfrontacją, dyskusją z dawnymi mistrzami. Fascynacja malarstwem przeszłości odzwierciedla się zarówno w doskonale opanowanym warsztacie, jak i w tematyce prac.  Autor korzysta w sposób przemyślany i zarazem swobodny z dorobku ikonograficznego przeszłości, tworząc własne wersje odwiecznych tematów sztuki. 

Twórczość Kiejstuta Bereźnickiego intryguje zagadkowością i atmosferą tajemniczości. Inspiruje do zadumy, skłania do medytacji zarówno nad codziennym bytowaniem, jak i tajemnicą wieczności. W nostalgicznych, refleksyjnych dziełach wypełnionych znamienną poetyką ciszy dokonuje się nieustanne przenikanie życia i śmierci, codzienności ze sferą sacrum.

Jeśli bylibyście Państwo zainteresowani nabyciem tego obrazu, zapraszam do kontaktu.