Miejsce. Widok z okna. Morze

Obraz, który warto mieć… Kiejstut Bereźnicki, Miejsce

Kiejstut Bereźnicki | „Miejsce”, 2009-2015

Olej/płótno, wym.: 200 x 135 cm

Sygnowany, datowany oraz tytuł autorski wewnątrz przedstawienia: 'MIEJSCE 2015 KB’

Kiejstut Bereźnicki, ur. 1935 r., polski malarz, rysownik, profesor ASP w Gdańsku. Artysta w swojej twórczości prowadzi dyskurs z XVII-wiecznymi mistrzami. Czerpiąc inspiracje w warstwie ikonograficznej oraz kompozycyjnej wypracował indywidualną, rozpoznawalną poetykę obrazowania. Przez całą twórczość Bereźnickiego przewija się temat martwej natury, sceny figuralne, biblijne i pasyjne. Jego obrazy cechuje zawsze spokój i wyciszenie, kontemplacja nad życiem i przemijaniem.

„Oglądanie jakiegoś dawnego dzieła może być wywołaniem potrzeby namalowania swojego obrazu na tej kanwie, zbudowania własnej wizji obok. Wyobraźnia zostaje pobudzona i chcę się sam zmierzyć z danym problemem, na przykład ze śmiercią. Tak to u malarzy chyba jest, że częściej stykają się ze śmiercią na obrazach niż w życiu. Nie wiem, jak wyglądałaby moja twórczość, gdybym tak jak Goya chodził po pobojowiskach i oglądał pociętych na kawałki ludzi. To zupełnie inny sposób przetwarzania”.

Prezentowany monumentalny obraz „Miejsce” to jeden z ostatnich dziesięciu dużych formatów, które artysta namalował. Wystawiany był z okazji 80 urodzin Mistrza i przyznania Złotego Krzyża Gloria Artis w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie w 2015 roku oraz reprodukowany w katalogu do tej wystawy „Kiejstut Bereźnicki. Malarstwo i rysunek”.

Obrazy Kiejstuta Bereźnickiego znajdują się w czołowych muzeach: Muzeum Narodowe w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Gdańsku, Kielcach, Szczecinie, Toruniu, Bydgoszczy, we Wrocławiu oraz w znamienitych kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.

Jeśli jesteście Państwo zainteresowani nabyciem tego obrazu, zapraszam do kontaktu.