janysz-przybylski-popularna

Obraz, który warto mieć… Janusz Przybylski

Janusz Przybylski | „Popularna”, 1985 r.

Gwasz, tusz, ołówek/papier | Rozmiar: 82 x 62 cm

Janusz Przybylski (1937-1998) malarz, grafik, rysownik. Studiował na ASP w Warszawie, gdzie w 1963 roku obronił dyplom na Wydziale Malarstwa u Aleksandra Kobzdeja, pedagog i profesor na macierzystej uczelni.

W malarstwie i grafice zdobywał liczące się sukcesy i nagrody. Przez krótki czas interesowała go abstrakcja ekspresyjna i malarstwo materii. Około 1965 roku definitywnie odrzucił wcześniejsze doświadczenia i skupił się na sztuce figuratywnej. Uważany jest przez wielu krytyków za jednego z najbardziej samodzielnych przedstawicieli polskiego malarstwa nowej figuracji, obok Jerzego Nowosielskiego i Teresy Pągowskiej. Jego prace wyznaczyły kierunek poszukiwań, w których centrum znalazł się człowiek i człowieczeństwo.

W 1976 roku artysta rozpoczął pracę nad złożonym cyklem „Błędne koło”, zainspirowanym obrazem Jacka Malczewskiego o tym samym tytule. Jego ważną częścią była seria tzw. listów do znanych twórców – głównie Goi, Picassa i Velazquez’a – utrzymanych w konwencji datowanych kompozycji. Grażyna Hałasa: „Czerpanie ze sztuki światowej oznaczało dialog z dawnymi mistrzami, mierzenie się z nimi poprzez głębsze ich rozumienie, często cytowanie, a nawet ścieranie się z ich dorobkiem. Do kanonu Przybylskiego należał przede wszystkim Francisco Goya z cyklem 80 akwafort „Kaprysy” z 1799 roku, Pablo Picasso z jego Guerniką, velázquezowskie infantki, a także bardziej ukryty, a jednak wyraźny wpływ dzieł Rembrandta. Stanowiło to jego >magazyn wyobraźni< i magazyn tradycji obrazowej, skąd czerpał natchnienie i inspiracje.”

Artysta ma w dorobku ponad 60 wystaw indywidualnych, w tym wiele za granicą oraz udział w kilkuset wystawach zbiorowych, w tym najważniejszych przeglądach sztuki polskiej w kraju i na świecie oraz imprezach międzynarodowych najwyższej rangi. Prace jego autorstwa znajdują się w kolekcjach muzeów narodowych w całej Polsce, a także w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.

Zaproponowana praca nawiązuje do twórczości Pabla Picassa, ukazując modelkę – celebrytkę lat 80-tych, w jakże charakterystycznym awangardowym ujęciu – nierealistyczną, pozbawioną naturalnego piękna i wypełnionym erotyczną symboliką.

Jeśli jesteście Państwo zainteresowani nabyciem tego obrazu, zapraszam do kontaktu.