Siedzaca kobieta

Obraz, który warto mieć… Jan Szczepkowski, Obszar cienia

Jan Szczepkowski, Obszar cienia, 2013 | olej/płótno | 120 x 100 cm

Jan Szczepkowski ur. 1975 r. w Sanoku. Zajmuje się malarstwem i rysunkiem, pracą pedagogiczną oraz konserwacją zabytków. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, na Wydziale Malarstwa w pracowniach prof. J. Waltosia, prof. G. Bednarskiego, prof. J. Orbitowskiego i prof. Z. Lutomskiego. Autor wystaw indywidualnych oraz uczestnik wielu wystaw zbiorowych.

Malarstwo Szczepkowskiego jest lekko teatralne, artysta stawia widza niczym w pozycji obserwatora spektaklu, inspiruje go śmierć i miłość. Kolorystyka i sposób malowania dają efekt jakby silikonowego światła. Nazywany malarzem nurtu neoromantyzmu.

Jan Szczepkowski skupia się na kreacyjnym aspekcie sztuki. Podczas procesu twórczego rozbija na kawałki rzeczywistość z dawnych lat, utrwaloną na starych obrazach i fotografiach, następnie zaś, używając pozornie nieprzystających do siebie fragmentów, składa ją od nowa, tworząc tajemnicze, surrealne uniwersum pełne nowych, ukrytych treści. Powstają przesycone erotyzmem kompozycje, w których próżno jednak szukać pejzażowego sztafażu…

Obrazy Jana Szczepkowskiego lokują go jako artystę poza sztuką aktualną, a za to w samym środku historycznej ciągłości malarstwa. To wynik niezwykłego wyrafinowania jego sprawności warsztatowej, umiejętności malowania realistycznego, ale nie pozbawionego silnych elementów teatralizacji. Także wybór tematów, skoncentrowanie na człowieku w kontekście aktu, portretu, sceny rodzajowej, czyni go bliskim krewnym zarówno Rubensa, jak i twórców Nowej Rzeczywistości. Nie znaczy to, że Jan Szczepkowski jest twórcą anachronicznym, raczej jest ponadczasowy. Jego malarstwo nie jest łatwą i powierzchowną publicystyką, a stara się stawiać pytania głębsze i ilustrować odwieczne problemy życiowe, czasami nawet budując moralitety.

Prezentowany obraz był wystawiany podczas wystawy „Powracający cień” Jan Szczepan Szczepkowski w 2013 roku w Galerii Sanockiej.

Jeśli jesteście Państwo zainteresowani nabyciem tego obrazu, zapraszam do kontaktu.