Obraz, który warto mieć – Jacek Sienicki

Jacek Sienicki | Wnętrze, 1981 |olej, płótno, 147 x 197 cm

Zaprezentowana praca powstała w dojrzałym okresie twórczości malarza. W 1983 roku otrzymał on nagrodę im. Jana Cybisa, która jest przyznawana za całokształt twórczości. Praca ta jest studium wnętrza, przestawia szafkę z lustrem i drobne przedmioty. Cała kompozycja utrzymana jest w wąskiej kolorystyce – niebiesko-zielone tło oraz brązowo-bordowa szafka. Motyw wnętrza był jednym z najchętniej podejmowanych przez artystę i należy do wąskiej grupy tematów, którym poświęcił on całą swoją twórczość. Wśród nich były portrety, ściany domów, czy też wnętrza pracowni.

Swoje kompozycje Sienicki ograniczał zazwyczaj do kilku powtarzających się przedmiotów. Łączył je sposób przedstawienia – konsekwentny oraz powściągliwy. Artysta posługiwał się przede wszystkim przygaszoną paletą barwną, gdzieniegdzie tylko stosując żywy kolor wzbogacający kolorystykę prac, duże znaczenie miała dla niego struktura mięsiście kładzionej farby.

Określany mianem „malarza osobnego” malował przedmioty „osobne”, oderwane od realnej przestrzeni w „osobny”, wypracowany przez siebie sposób.

Jeśli jesteście Państwo zainteresowani nabyciem tego obrazu, zapraszam do kontaktu.