Klimt-Dama z wachlarzem-rekord

Obraz Gustava Klimta najdrożej sprzedanym dziełem sztuki w Europie

Obraz Gustava Klimta „Dama z wachlarzem” został sprzedany za ponad 100 mln dolarów. Eksperci spodziewali się astronomicznej kwoty, ale nie przypuszczali, że arcydzieło stanie się przy okazji najdrożej sprzedanym dziełem sztuki w Europie.

Arcydzieło austriackiego secesyjnego artysty Gustava Klimta, zatytułowane „Dame mit Fächer” („Dama z wachlarzem”), zostało sprzedane za 85,3 mln funtów (108,4 mln dol.). Tym samym obraz stał się najdroższym dziełem sztuki kiedykolwiek sprzedanym na aukcji w Europie.

Dzieło zostało sprzedane przez londyński dom aukcyjny Sotheby’s po 10-minutowej „wojnie licytacyjnej” za kwotę 74 mln funtów (94,35 mln dol.). Ostateczna cena sprzedaży, 85,3 mln funtów, obejmuje opłatę dodaną do ceny sprzedaży, znaną jako premia kupującego.

Cena sprzedaży znacznie przekroczyła przedsprzedażowe szacunki, które wynosiły 65 mln funtów. Co więcej, aukcja pobiła poprzedni europejski rekord, który wynosił 104,3 mln dol. (65 mln funtów w tamtym czasie).

Sprzedany obraz był ostatnim portretem Klimta ukończonym przed jego śmiercią w 1918 r. Przedstawia niezidentyfikowaną kobietę na tle inspirowanym Chinami, z motywami smoków i kwiatów lotosu. Obraz ten został sprzedany w 1994 r. na aukcji w Nowym Jorku za 11,6 mln dol.

Nowym właścicielem stał się kolekcjoner z Hong Kongu.