Ksiazki o sztuce i malarstwie

O książkach o sztuce i malarstwie

Niedawno zostałam zapytana o album lub książkę o malarstwie, która może zainspirować do rozpoczęcia swojej przygody ze sztuką.

Od razu pojawiła się w mojej głowie cała długa lista publikacji o sztuce, malarstwie i historii sztuki, które czytam, lubię i rekomenduję. Mam je w swojej bibliotece i często do nich wracam. Dzisiaj podam kilka propozycji, może to Was zainteresuje, zachwyci i zainspiruje do zanurzenia się w świat sztuki. Jako że sztuka może być nie tylko piękna i inspirująca, ale także otwiera nas na nowe spojrzenia na świat, rozwija naszą wyobraźnię i pozwala lepiej zrozumieć historię (sztuki) i kulturę.

Lista ta jest zdecydowanie dłuższa, ale na początek zachęcam do zanurzenia się w tych kilku pozycjach:

👉  Kenneth Clark – Akt. Studium idealnej formy. – O akcie, który zdominował malarstwo i rzeźbę w dwu zasadniczych epokach, antyku i sztuki nowożytnej, od których wszystko się zaczęło. Podstawa dla miłośników i studentów historii sztuki

👉 Desmond Morris – Mowa ciała w sztuce. Pozy i gesty. – Nowatorskie i porywające studium na temat znaczenia mowy ciała w sztuce, z licznymi przykładami obrazów.

👉 David Hockney & Martin Gayford – Historia obrazów. Jak mawia David Hockney: historia obrazów rozpoczęła się w jaskini i tymczasem kończy się na ekranie komputera. Kto wie, w jakim kierunku to pójdzie?

👉 Susie Hodge – Przewodnik po sztuce współczesnej – W tej prowokującej do myślenia książce autorka przygląda się 100 dziełom sztuki, które wywołały ogromną wrogość krytyków i tłumaczy, dlaczego nie są one nieistotnymi nowinkami artystycznymi.

👉 Elżbieta Dzikowska – Artyści mówią. Wywiady z mistrzami malarstwa – Artyści najpierw milczą, a potem mówią. Nie jest łatwo nakłonić ich do zwierzeń o sobie, o swoich obrazach, swoich obsesjach, swoich sukcesach, o dużych pieniądzach i niespełnieniu, o malarstwie.

👉 Stefania Krzysztofowicz-Kozakowska – Sztuka od roku 1989 – Po transformacji ustrojowej w 1989 roku nastąpił dla polskiej sztuki okres artystycznych eksperymentów, nieustających poszukiwań, odkryć, ewolucji, zwieńczony pasmem spektakularnych sukcesów i niewidocznych porażek.

👉 Kama Zboralska – Kierunek sztuka – Pomocnik dla miłośników sztuki, kolekcjonerów, inwestorów, ale i artystów, jak odnaleźć się na tym mało przejrzystym rynku sztuki. Obejmuje rankingi artystów polskiej sztuki po 1945 roku, pozwala przeanalizować kariery twórców sztuki oraz publikuje wywiady z kolekcjonerami.

👉 Fundacja Sztuki Polskiej ING – Zbieram Nową Sztukę. Rozmowy z kolekcjonerami. Jak się okazuje, kolekcjonowanie nowej sztuki może przydarzyć się każdemu, bo jej kolekcjonowanie to opowieść o nas samych.

👉 Anna Güntner Malarstwo – Publikacja wydana z okazji wystawy Anny Güntner zorganizowanej przez Nowohuckie Centrum Kultury i Galerię Sztuki Artemis w Krakowie. Uwielbiam jej malarstwo. Niestety nieosiągalne na polskim rynku.

👉 Zamek Królewski w Warszawie – Sztuka widzenia. Nowosielski i inni – Katalog do wystawy, którą aktualnie można oglądać w Zamku Królewskim w Warszawie. Propozycja konieczna do obejrzenia dla miłośników klasyków współczesności.