Joanna Piotrowska na tle prac Wojciecha Fangora

Niekwestionowana ikona światowej sztuki powojennej

Wojciech Fangor (1922 – 2015) najbardziej znany polski artysta z nurtu op-art, zasłynął pulsującym malarstwem – abstrakcyjnymi obrazami, dającymi wrażenie ruchu. Jest jednym z nielicznych polskich artystów powojennego okresu, którzy swoim dziełem wyprzedzili czas w skali światowej. Jego eksperymenty artystyczne były prekursorskie w międzynarodowym środowisku malarskim.

Tak o twórczości Fangora z tego okresu pisze Bożena Kowalska:

„Koła artysty były nieustannym, wielostronnym eksperymentem. Sprawdzał w nich wciąż w nowy sposób efekty działania jaskrawości czy stonowanych kolorów w ich zestawieniach, nasycenia i stopnia jasności barwy, wielkości kręgów, większej i mniejszej szerokości jej pasm oraz ich zagęszczenie lub ascetycznej oszczędności i dyskrecji wyrazu. Stosował też artysta w swoich obrazach wszelkie, znane z teorii barw, kontrasty, zwłaszcza zaś kontrasty kolorów występujących i wstępujących, a także zjawiska powidoków”.

Jak do tej pory jest także jedynym polskim artystą, który miał indywidualną wystawę w Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku. Artysta zasłynął przede wszystkim, jako twórca inspirowanych op-artem przestrzeni, które tworzył głównie w latach 60-tych i 70-tych. To prace z tego okresu cieszą się największym powodzeniem wśród kolekcjonerów na całym świecie. Obrazy Wojciecha Fangora mam również w swojej ofercie – zainteresowanych zapraszam do kontaktu. Porozmawiajmy o sztuce w aspekcie artystycznym oraz inwestycyjnym.

Sztuka, to oprócz eleganckiego stylu życia, również inwestycja pomnażająca majątek.

Zdjęcie prac Wojciecha Fangora z wystawy „Niektórzy ludzie są jak wzgórza” w Spectra Art Space Fundacji Rodziny Staraków.