Neoekspresjonizm, postmodernizm, dekonstruktywizm, transawangarda to nurt w sztuce, którego początki sięgają lat 60. XX wieku, lecz okres największego zainteresowania nim przypada na lata 80. Jest odskocznią od popularnych wówczas nurtów, takich jak minimalizm oraz abstrakcja geometryczna, w którym pierwszoplanową rolę odgrywa chęć przekazania przez artystę najgłębszych uczuć i emocji.
Neoekspresjonizm w sztuce polega na portretowaniu obiektów lub ludzkiego ciała, często w sposób wybitnie abstrakcyjny, akcentując przy tym emocje w sposób szorstki, wyrachowany i brutalny. Artyści używali żywych, intensywnych i jaskrawych kolorów w celu podkreślenia wagi danego dzieła typowego dla neoekspresjonizmu, cechowali się dużą odwagą w tworzeniu swoich dzieł, a ich podstawowymi i ewidentnymi inspiracjami były dzieła Emila Node, George’a Grosza, czy też Edwarda Muncha.
Duży wpływ na kształtowanie się tego nurtu miały także trendy w malarstwie amerykańskim przełomu lat 60. i 70. XX wieku. Malarze w stylu neoekspresjonizmu tworzyli swoje dzieła z pozoru niedbale, pociągnięcia pędzla były niechlujne, a w celu pokazania widzom swojego postrzegania świata, wykorzystywano kolaże. Każdy obraz przedstawiał spontaniczne podejście zamiast zaplanowanych działań i strategii, odrzucał tradycyjne kompozycje na rzecz emocji.
Prekursorami ruchu byli niemieccy artyści znani jako „Neue Wilde” zrzeszeni w ugrupowaniu pod tą samą nazwą, malowali w sposób nieostrożny, czasami odważny i dominowali na scenie sztuki aż do połowy lat 80. XX wieku. Najpopularniejsi przedstawiciele tego nurtu na świecie to: Jean-Michel Basquiat, Georg Baselitz, Anselm Kiefer, Julian Schnabel, Sandro Chia, Susan Rothenberg.
W Polsce neoekspresjonizm miał duże znaczenie i wielu artystów sięgało po ten sposób wyrazu w swojej twórczości. Do głównych postaci tego nurtu należą: Zygmunt Magner, Krzysztof Skarbek, Zdzisław Nitka, Marek Kamieński, Grzegorz Śmigielski, Ludwik Konarzewski, junior oraz przedstawiciele ugrupowań: warszawska Gruppa (Ryszard Grzyb, Paweł Kowalewski, Jarosław Modzelewski, Włodzimierz Pawlak, Marek Sobczyk, Ryszard Woźniak), wrocławski LuXuS (Jerzy Kosałka, Paweł Jarodzki), poznańskie Koło Klipsa (Leszek Knaflewski, Mariusz Kruk, Krzysztof Markowski, Wojciech Kujawski).
Na zdjęciu obraz Janusza Przybylskiego, Dorota, z 1985 roku, o którym to okresie swojej twórczości artysta sam mówi tak:
„Postanowiłem robić wszystko lub prawie wszystko, co do mnie przychodziło i działało na moją wyobraźnię. Interesuje mnie tylko „NADSZTUKA”, a więc to, co jest ponad kierunkami i stylami, to co jest ponad czasem historycznym, to co pozwala mi na kontakt z genialnymi umysłami czasu minionego.”
Zainteresowanych tym interesującym obrazem zapraszam do kontaktu. Dostępność i cena na indywidualne zapytanie.