Maria Wollenberg-Kluza-Pejzaze nadmorskie

Malarstwo Marii Wollenberg-Kluza w poezji Zbigniewa Jerzyny

W dniu wczorajszym w Galerii Służewskiego Domu Kultury w Warszawie na wystawie „Malarstwo i poezja. Maria Wollenberg-Kluza i Zbigniew Jerzyna” pokazane zostały wybrane prace malarki, do których poeta napisał wiersze podczas trwającej wiele lat pomiędzy nimi przyjaźni.

Poetyckość malarstwa Marii Wollenberg-Kluza jawi się duszną atmosferą, mocnymi i głębokimi barwami, nieraz mrocznymi akcentami i niebywałym przenikaniem światła i cieni. W połączeniu z poezją Zbigniewa Jerzyny, dla którego w twórczości zawsze najważniejsza była prawda i piękno, wystawa „Wspomnienie Zbigniewa Jerzyny poprzez malarstwo Marii Wollenberg-Kluza” nabiera wymiaru metafizycznej intermedialnej rozmowy z odbiorcą sztuki.

Zbigniew Jerzyna „Dla Marii”, styczeń 1988. Słowo do katalogu Galeria Test Warszawa, Wystawa Nagrody im. Jana Cybisa:

„Ten świat jest bardzo pokomplikowany. Szekspir, który tak dokładnie znał się na komplikacji ludzkich żywiołów – wiedział, że wszystko co w naszej przytomności się przydarza, jest dwuznaczne. Niech cywilizacja pozostanie ambicja oświeceniowa, dualizm zawsze będzie powracał – Pycha będzie wynikała ze zmysłowości i będzie żebrać w takich układach religijnych, które powołały pojęcie pokory. Jeśli jest Bóg to nasza świadomość powinna być na niego przygotowana, jeśli nie ma Boga to nasza świadomość jest naszą najwyższą godnością.”

Zachęcam do obejrzenia wystawy, która trwa do 19 maja.