Łukasz Blikle to potomek rodu z tradycjami cukierniczymi od 1869 roku. Były marketing manager w firmie A.Blikle, swoją wrażliwość i sposób postrzegania świata wprowadził w życie po spotkaniu ze sztuką japońską oraz filozofią i praktyką Zen. To one zmieniły jego postrzeganie świata, odciskając trwałe piętno na twórczości. W praktyce tej, nawiązującej do kaligrafii, ważne jest rozwijanie własnej osobowości, wyobraźni oraz dążenie do stanu duchowej równowagi.
„Mój pierwszy kontakt z magiczną lekcją grafiki i malarstwa miał miejsce w listopadzie 1998 roku, gdy uczestniczyłem w warsztatach prowadzonych przez japońskiego mistrza kaligrafii i malarstwa zen — Kazuki Tanachashi. Byłem wtedy rezydentem w klasztorze Zen Mountain Monastery położonym w Catskill Mountains w stanie Nowy York. Studia graficzne odbyte u Kazuki uzupełniłem w 1999 roku studiując grafikę w New York School of Visual Arts.”
„Pod wpływem mojego mistrza, a także filozofii i praktyki Zen, uprawiam od tego czasu grafikę abstrakcyjną opartą na rygorystycznych zasadach wczesnych technik sumi-e. Tylko czerń tuszu i biel papierowego podłoża. Żadnych szkiców, żadnych poprawek. Z materią przyszłej grafiki walczę do końca. Nigdy nie porzucam raz rozpoczętej pracy. Każdy arkusz papieru traktuję jako „ostatni na planecie”.
Tak o jego twórczości pisze dziekan Wydziału Malarstwa ASP w Warszawie, prof. Tomasz Milanowski: „Łukasz Blikle potrafi dostrzec potencjał zawarty naturze. Pracą, ale także dziedziczonym talentem, umiejętnie tworzy jej własną definicję, wyrażając jej piękno zamknięte w plastycznym znaku. Jest obdarzony wrażliwością i wyobraźnią obligującą do tworzenia obrazów. Mam przyjemność być świadkiem i uczestnikiem tego procesu, ponieważ pasja, którą wyczuwam w jego działaniu jest zaraźliwa. Malarstwo Łukasza Blikle jest oryginalnym remedium na estetyczną bezduszność. Warto wyciszyć się z nim na chwilę, by zaznać spokoju ducha i złapać równowagę.”
Od 2005 do techniki tuszu na papierze artysta dołącza malarstwo akrylami na płytach MDF i płótnach. W jego pracach pojawia się kolor, ważną rolę odgrywa plama, struktura, rytm i przestrzeń, malarstwo jest nadal abstrakcyjne, a grafikę sumi-e nadal kontynuuje według pierwotnych zasad.
Prace Łukasza Blikle znajdują się w indywidualnych kolekcjach w Polsce i na świecie. Artysta często sprzedaje obrazy na aukcjach charytatywnych m.in.: Fundacji Synapssis, Rady Polek i Unicefu.
W przypadku zainteresowania nabyciem obrazów Łukasza Blikle, zapraszam do kontaktu.