Pomysł na utworzenie Luwru w Zjednoczonych Emiratach Arabskich powstał kilkanaście lat temu. Dyskusję na temat utworzenia placówki muzealnej na wyspie Saadiyat w Abu Dhabi rozpoczęły się w 2005 roku, umowa w sprawie budowy przyszłego muzeum została podpisana w 2007 r. przez odpowiednich przedstawicieli rządów Francji i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Według umowy Zjednoczone Emiraty Arabskie zobowiązały się do zapłacenia 400 milionów euro za używanie prestiżowej nazwy Luwru przez 30 lat.
Louvre Abu Dhabi rozpoczął funkcjonowanie w 2017 r.
Budynek muzeum położony jest na sztucznej wyspie Saadiyat. Do zaprojektowania muzeum został wybrany francuski architekt Jean Nouvel, zdobywca Pritzker Architecture Prize.
Projekt jest oparty na głównym symbolu arabskiej architektury – kopule. Potężna ażurowa kopuła o średnicy 180 metrów (jej waga to 7,5 tys. ton) została zaprojektowana w nietypowy sposób, jej dach posiada mnóstwo otworów, przypominających podziurawiony parasol, przez które przebija się światło dzienne.
Do wnętrza muzeum można wpłynąć łódką albo dojść promenadą wzdłuż wybrzeża. Muzeum składa się z 55 osobnych budynków połączonych basenami i kanałami.
Louvre Abu Dhabi skupia się na tym, co nas łączy: historiach ludzkiej kreatywności, które wykraczają poza indywidualne kultury i cywilizacje, czasy i miejsca. Rosnąca kolekcja skarbów muzeum, prezentowana w galeriach o powierzchni 6400 metrów kwadratowych, obejmuje ważne dzieła sztuki i artefakty obejmujące całą historię ludzkości na całym świecie. Uwzględnia starożytne znaleziska archeologiczne, sztukę zdobniczą, rzeźby neoklasyczne, obrazy współczesnych mistrzów i współczesne instalacje artystów takich jak: Renoir, Picasso, Leger, Monet, Manet, Rodin, Kandinsky i wielu innych.
Obecnie odbywa się wystawa Cartier – Islamic Inspiration and Modern Design, która prezentuje wpływ sztuki islamskiej na projekty i dzieła Cartiera.
Wystawa, obejmująca ponad 400 dzieł, w tym biżuterię i cenne przedmioty, arcydzieła sztuki islamu, rysunki, tkaniny i fotografie, ukazuje wpływ sztuki islamu na projekty Cartiera od początku XX wieku po dzień dzisiejszy.
Uzupełnieniem wystawy są projekcje cyfrowe, które pozwalają zwiedzającym zanurzyć się w zawiłych kształtach i wzorach dzieł Cartiera inspirowanych sztuką islamu.
Kuratorami są Évelyne Possémé, była główna kuratorka biżuterii starożytnej i współczesnej w Musée des Arts Décoratifs w Paryżu oraz Judith Henon-Raynaud, główna kuratorka i zastępca dyrektora Departamentu Sztuki Islamskiej w Musée du Louvre w Paryżu.
Wystawa współorganizowana przez Louvre Abu Dhabi, Musée des Arts Décoratifs, Musée du Louvre, France Muséums, przy wsparciu Cartiera.
Wystawę można obejrzeć do 24 marca 2024 r.