Obraz Portret córki Jana Matejki

Kolejny rekord aukcyjny na polskim rynku sztuki

Nie milkną echa największej aukcji w historii polskiego rynku sztuki w domu aukcyjnym Polswiss Art, której obrót wyniósł 46 milionów 700 tysięcy zł. Gwiazdą tej aukcji pod każdym względem był majstersztyk pędzla Jana Matejki „Portret córki Heleny z Krogulcem” z 1882/1883 roku, sprzedany za  ponad 15 milionów zł. Obraz Jana Matejki stał się drugim po ostatnio sprzedanym w Desa Unicum niesamowitym dziele „Rzeczywistość” Jacka Malczewskiego najdrożej sprzedanym dziełem w historii polskiej aukcji sztuki.

Istnieje duża szansa, że nowy właściciel wypożyczy ten obraz Muzeum Narodowemu w Warszawie, wówczas zawisną na jednej ścianie dwa portrety córek Jana Matejki. Obraz jego autorstwa „Portret córki Beaty z kanarkiem” z 1882 roku znajduje się obecnie w zbiorach MNW.

Pozostałymi niekwestionowanymi dziełami sztuki na aukcji były obrazy Jacka Malczewskiego „Autoportret z pędzlem w dłoni” (4 mln), Leona Wyczółkowskiego „Obrazek jakich wiele” (3,96 mln) oraz awangardowe dzieło Wojciech Fangora „Fala”, za którą kupujący zapłacił 4,92 miliona zł.

Wyniki tej aukcji pokazują, że rynek sztuki w Polsce jest silny, dobrej kondycji i wciąż na wzrostowej fali. Dodatkowo inflacja sprzyja temu rynkowi, ponieważ dzieła sztuki są doskonałą inwestycją alternatywną w obecnych czasach. Polski rynek sztuki nadal będzie się rozwijał przez najbliższe lata, ponieważ jesteśmy w trakcie gonienia lepiej rozwiniętych rynków europejskich i światowych.

Jednak nie wszystkie obrazy pozwolą pomnażać kapitał i będą rosły w cenie –  tylko dzieła sztuki wysokiej jakości – twórców z ugruntowaną pozycją na rynku sztuki. Wiemy jak ważny jest odpowiedni dobór dzieł sztuki i rzetelne doradztwo. Jako osoby od lat związane z rynkiem sztuki, kolekcjonujące obrazy, współpracujące z innymi kolekcjonerami, ekspertami rynku, jesteśmy w stanie w profesjonalny sposób doradzić w zdobyciu wyjątkowych dzieł sztuki, pomóc w określeniu rodzaju, charakteru i kierunku rozwoju kolekcji.

👉 Zapraszamy do rozmów na temat sztuki w dwóch aspektach: artystycznym oraz inwestycyjnym.