Kobiety pojawiały się w twórczości artystów od wieków. Zarówno w postaci aktu, portretu, czy sceny rodzajowej, w której były bohaterkami, jak nie głównymi, to jednak ważnymi w całości kompozycji. Potrafiły zachwycać, wzruszać, wywoływać skrajne emocje, od miłości do zazdrości, czy nienawiści lub dodawać animuszu i odwagi.
W przypadku prezentowanego obrazu Kiejstuta Bereźnickiego, „Akt na sofie”, mamy do czynienia z przedstawieniem artysty, który wypracowawszy własną formułę i rozpoznawalny styl, tworzy archaizowane w nastroju dawnych mistrzów hieratyczne mieszczańskie portrety i sceny rodzajowe, o stonowanym kolorycie i metafizycznych korelacjach literackich. Odwołuje się do realizmu i kompozycji holenderskich malarzy XVII wieku oraz do malarstwa o dawnym, gdańskim rodowodzie i wyrazie. Artysta, nawiązując do znanych w historii sztuki aktów leżących, ukazał tutaj dojrzałą nagą kobietę i onieśmielonego nią młodzieńca. Kompozycja ta przywodzi na myśl prace wybitnego Amedeo Modiglianiego.
Na swoich płótnach Bereźnicki nieraz wchodził w dialog z XVII-wiecznymi mistrzami i przekładał ich twórczość na współczesny język sztuki. Wykonywał autorskie wersje tradycyjnych tematów, a na jego obrazach pojawiają się często motywy martwych natur, sceny mitologiczne, akty oraz portrety, podwójne i zbiorowe.
Krytycy określali twórcę mianem „neotradycjonalisty w obrębie neofiguracji”. Jego płótna sprawiają wrażenie poetyckich realizacji z typizowanymi postaciami, co nadaje pracom ponadczasowy oraz monumentalny charakter. Wynika to po części z uproszczonego, jednocześnie realistycznego i umownego potraktowania sylwetek ludzkich. Na obrazach można wyczuć tajemniczą atmosferę wnętrz oraz relacji pomiędzy bohaterami.
Jak określa autora jego przyjaciel Paweł Huelle, jest on „malarzem ciszy”. Pisarz dodaje, że „patrząc na obrazy Bereźnickiego, widzę w nich zaproszenie do medytacji. Ich rytm, ich wewnętrzna cisza, wreszcie nieustanne pogłębianie kilku zaledwie, ale niesłychanie ważnych motywów egzystencji, są jak powrót do źródeł.”
Kiejstut Bereźnicki wypracował indywidualną, rozpoznawalną poetykę obrazowania.