Kiejstut Bereźnicki we francuskim pałacu

Kiejstut Bereźnicki zagościł we francuskim pałacu…

Kiejstut Bereźnicki | Salome, 1974 r. | olej/płótno | 100 x 80 cm

Kiejstut Bereźnicki wykształcił własny, niezwykle charakterystyczny styl malarstwa, czerpiący z tradycji realizmu oraz symbolizmu, nadając mu zupełnie wyjątkową i niepowtarzalną jakość.

Określany mianem „neo-tradycjonalisty w obrębie neofiguracji”. W swojej twórczości wchodzi w dialog z dawnymi mistrzami holenderskimi i hiszpańskimi, i jednocześnie przetwarza tematy ich realizacji na język sztuki współczesnej. nowoczesnych Inspiracje czerpie z barokowego malarstwa holenderskiego i polskiego portretu trumiennego.

W zaprezentowanej pracy autor przedstawił Salome, bohaterkę biblijną, symbol kobiety fatalnej, pojawiający się w niezliczonych realizacjach malarskich, rzeźbiarskich oraz w literaturze pięknej. Tematykę biblijnej uwodzicielki podejmowali m.in. Tycjan, Caravaggio, Peter Paul Rubens, czy Gustave Moreau.


Na zaprezentowanej pracy artysta ujął postać kobiecą w sposób stypizowany, co nadaje pracy monumentalny oraz ponadczasowy charakter. Bohaterka została przedstawiona w otoczeniu przedmiotów przypominających rekwizyty charakterystyczne dla tematu martwych natur. Podobnie jak w realizacjach w dojrzałym okresie twórczości, autor posłużył się głębokimi czerwieniami oraz ugrami. Salome, w przeciwieństwie do wielu realizacji dawnych mistrzów, pozostaje spokojna oraz opanowana. To charakterystyczny sposób przedstawienia dla Bereźnickiego.

Jak tłumaczy Paweł Huelle, „W obrazach Kiejstuta Bereźnickiego widzę zaproszenie do medytacji. Ich rytm, ich wewnętrzna cisza, wreszcie nieustanne pogłębianie kilku zaledwie, ale niesłychanie ważnych motywów egzystencji są jak powrót do źródeł”.

Prace Bereźnickiego znajdują się w zbiorach czołowych muzeów, m.in.: Muzeum Narodowego w Warszawie, Poznaniu, Gdańsku, Wrocławiu, Krakowie, Narodowej Galerii Sztuki „Zachęta” w Warszawie, Muzeum Okręgowym w Toruniu, Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie, Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu, Musée d’Art Moderne de la Ville de Paris, Städtische Kunstgalerie w Bochum, Muzej na Sovremena Umetnost w Skopje, muzeach w Bordeaux, Sofii oraz w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą (Brazylia, Francja, Niemcy, Szwajcaria, Szwecja).