kiejstut-bereznicki-pieta-z-przygladajacym-sie-chlopcem

Kiejstut Bereźnicki, Pieta z przyglądającym się chłopcem

Kiejstut Bereźnicki | Pieta z przyglądającym się chłopcem, 1986 r. | olej/płótno | 160 x 135 cm

W trwającym obecnie Wielkim Tygodniu chciałabym zaproponować ważny, ikoniczny obraz profesora Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, Kiejstuta Bereźnickiego pod znamiennym tytułem „Pieta”. Ten monumentalny obraz Kiejstuta Bereźnickiego był pracą otwierającą wystawę w Muzeum Narodowym w Gdańsku z okazji 50-lecia pracy twórczej profesora, praca reprodukowana na okładce albumu z tejże wystawy.

Praca przedstawia przesyconą symboliką i nostalgiczną zadumą scenę pasyjną, dotykając swym głęboko uniwersalnym przesłaniem. Sam artysta potrzebę wypowiedzi poprzez podejmowanie wątków religijnych wyjaśnia w następujący sposób:

„Nie uprawiałem i nie uprawiam tzw. sztuki religijnej (…). Motywy religijne mają dla mnie znaczenie uniwersalne, odzwierciedlają w możliwie pełny sposób dramat losu ludzkiego. Są kanwą, na której mogę snuć opowieść o ludzkim cierpieniu, przemijaniu, śmierci, współczuciu etc. Chrystus jest dla mnie bardziej Człowiekiem niż Bogiem, a Jego dramat  – dramatem ludzi, wszystkich ludzi”.


Obraz wystawiany:

– Muzeum Narodowe w Gdańsku w 2008 r.,

– Biuro Wystaw Artystycznych Galerii Zamojskiej w 2008 r.,

– Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie – Pałac Sztuki

Prace Bereźnickiego znajdują się w zbiorach czołowych muzeów, m.in.: Muzeum Narodowego w Warszawie, Poznaniu, Gdańsku, Wrocławiu, Krakowie, Narodowej Galerii Sztuki „Zachęta” w Warszawie, Muzeum Okręgowym w Toruniu, Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie, Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu, Musée d’Art Moderne de la Ville de Paris, Städtische Kunstgalerie w Bochum, Muzej na Sovremena Umetnost w Skopje, muzeach w Bordeaux, Sofii oraz w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą (Brazylia, Francja, Niemcy, Szwajcaria, Szwecja).

Jeśli bylibyście Państwo zainteresowani nabyciem tego obrazu, zapraszam do kontaktu.