Sienicki-obraz w pieknym wnetrzu

Dzieła sztuki w dobie inflacji

„W Polsce zainteresowanie sztuką rośnie, rozwinęła się nasza wrażliwość estetyczna, bogacimy się i w dobrym tonie jest otaczać się sztuką – sztuka to pozytywny snobizm. Taki, który prowokuje do zdobywania wiedzy, do samorozwoju, bo jeśli kupuje się dany obraz, to warto coś o nim – i o jego autorze – wiedzieć.

Obrazów nie kupuje się po to, by na nich szybko zarabiać, ale po to, by je podziwiać, wstawać codziennie rano i zaczynać dzień od zerknięcia na coś pięknego. Oczywiście, zdarzają się osoby, które chcą sprzedać obraz z zyskiem już pół roku po jego zakupie. Ale jest to zdecydowana mniejszość. Na rynku sztuki kupują i sprzedają przede wszystkim kolekcjonerzy, ale także profesjonalni marszandzi, instytucje i muzea. Są także osoby chcące udekorować swoje wnętrze.”

Jednak polski rynek sztuki przypomina trochę hossę na małych spółkach – inwestorzy kupują wszystko, nie zastanawiając się, czy to ma wartość, czy nie – kupują, bo inni kupują, a później z tym bywa różnie …

? Jesteśmy w trudnym okresie pod wieloma względami. Faktem jest wysoka inflacja, która w najbliższych dwóch, może trzech latach przekroczy poziom 10 – 12% rocznie. Jest to trend światowy, związany ze wzrostem cen surowców i będzie skutkował wysokimi stopami procentowymi, a to oznacza drogi pieniądz. Przed nami inflacja, a nawet stagflacja – malejący wzrost gospodarczy i rosnąca inflacja.

Jak zatem poradzi sobie sztuka w tej rzeczywistości?

Historycznie sztuka ? dobre dzieła sztuki z ugruntowaną pozycją na rynku mają bardzo wysoką korelację z inflacją oraz ze złotem. Pozwala to na zabezpieczenie naszych pieniędzy przed inflacją, a nawet osiąganie długoterminowych zysków.

Warto pamiętać, że sztuka nie jest inwestycją krótkoterminową – największe zwroty z inwestycji bywają po 5 – 10 latach. 

? Uważamy, że sztuka jest dobrą inwestycją w bieżącym czasie, ale ważna jest odpowiednia jej selekcja. 

Nie wszystkie obrazy pozwolą pomnażać kapitał –  tylko dzieła sztuki wysokiej jakości – twórców z ugruntowaną pozycją na rynku sztuki i tutaj jest miejsce dla profesjonalnego doradcy.

? Jako osoby od lat związane z rynkiem sztuki oraz rynkiem kapitałowym, kolekcjonujące obrazy, współpracujące z innymi kolekcjonerami, ekspertami rynku, jesteśmy w stanie w profesjonalny sposób doradzić w zdobyciu wyjątkowych dzieł sztuki, pomóc w określeniu rodzaju, charakteru i kierunku rozwoju kolekcji.

? Zapraszamy do rozmów na temat sztuki w dwóch aspektach: artystycznym oraz inwestycyjnym.

Joanna Piotrowska

Tel. 793 720 203