Obraz Dobkowskiego we wnetrzu

Dzieła sztuki coraz popularniejsze jako alternatywne dobro inwestycyjne

Wyniki raportu Deloitte i ArtTactic „Art & Finance 2021” na podstawie ankiety przeprowadzonej wśród zarządzających majątkiem, kolekcjonerów sztuki i ekspertów rynku sztuki wskazują na trend wzrostowy dzieł sztuki jako aktywa inwestycyjnego. Dzieł sztuki, które są czymś więcej niż tylko obiektami kolekcjonerskimi, pożądanymi przez wytrawnych kolekcjonerów.

Potrzeby kolekcjonerów oraz usługi związane z zarządzaniem majątkiem ewaluowały w ciągu ostatniej dekady. Największym zainteresowaniem cieszy się usługa zarządzania kolekcją, planowania inwestycji w sztukę, a także rosnące zapotrzebowanie na badania i informacje na rynku sztuki. To właśnie udział sztuki w procesie holistycznego zarządzania majątkiem wśród wealth managementu zwiększył się z 54% w 2014 r. do 85% w 2021 r.

Głównym argumentem przemawiającym za tym jest fakt, że wybitne dzieła sztuki są doskonałym zabezpieczeniem przed inflacją i wciąż utrzymują swoją wartość. Najlepszej jakości dzieła sztuki stanowią duży odsetek w procesie dywersyfikacji portfela, a także chęć uwzględnienia dzieł sztuki we własnym portfelu inwestycyjnym. Głównym asumptem do tego jest fakt, że obserwuje się coraz większe zainteresowanie inwestorów kolekcjonowaniem sztuki, a w ślad za tym panujący trend rosnącego udziału dzieł sztuki w portfelach inwestycyjnych o małym ryzyku.

Dzieła sztuki charakteryzują się niską korelacją z pozostałymi aktywami finansowymi, tak więc w czasach niepewnych oraz czasach o dużej zmienności cen na rynkach finansowych stanowią ostoję dla kapitału. Inwestorzy dostrzegają to i kupują odpowiednie dzieła sztuki, które trzymają wartość jak najlepsze nieruchomości.

Raport „Art & Finance 2021” pokazuje, że kolekcjonerzy i inwestorzy w sztukę najbardziej cenią sobie tę tradycyjną formę własności w malarstwo, rzeźbę, grafikę, ponad udziały w NFT. To chęć posiadania na własność obiektów wyjątkowych ma dla nich największe znaczenie. Fundusze inwestycyjne, inwestycje udziałowe oraz NFT cieszą się mniejszym zainteresowaniem.

Wiemy jak ważny jest odpowiedni dobór dzieł sztuki i rzetelne doradztwo. Jako osoby od lat związane z rynkiem sztuki, kolekcjonujące obrazy, współpracujące z innymi kolekcjonerami, ekspertami rynku, jesteśmy w stanie w profesjonalny sposób doradzić w zdobyciu wyjątkowych dzieł sztuki, pomóc w określeniu rodzaju, charakteru i kierunku rozwoju kolekcji.

👉 Zapraszamy do rozmów na temat sztuki w dwóch aspektach: artystycznym oraz inwestycyjnym.