Lucio Fontana-Kocepcja Przestrzenna

Dlaczego kilkulatek nie mógłby tego zrobić? Jak rozumieć sztukę współczesną?

Lucio Fontana – Koncepcja Przestrzenna „Czekanie”, 1960, płótno, 93 x 73 cm

👉  Cięcie nożem przez płótno wydaje się łatwe. Fontana nigdy zresztą nie twierdził, że to trudna technika. Jednak dziecko nie wykonałoby go w tych celach, co on. Jednym ruchem artysta wydobył ukryte pojęcie przestrzeni i nieskończoności, jak i ograniczenia sztuki i jej nietrwałą naturę. „Dzieła sztuki nie mogą trwać wiecznie … gdzie kończy się człowiek, zaczyna się nieskończoność” – powiedział.

🌟 Przed wybuchem II wojny światowej Lucio Fontana (1899-1968) eksperymentował z kilkoma stylami malarskimi, a po 1945 zaczął rozwijać koncepcję „spacjalizmu”. Opierała się ona na tym, że skoro maszyny przyspieszają wszystko, artyści też powinni podobnie działać. Postanowił zbadać płaskie powierzchnie obrazów, które utrwaliły się przez stulecia.

🌟 W 1959 roku zaczął nacinać swoje płótna, aby zawrzeć w nich realną, a nie wyobrażoną głębię i przestrzeń. W prezentowanej pracy cięcie wydaje się otwierać na zewnątrz, tworząc żywe, ale i trochę przejmujące wrażenie.

🌟 „Skonstruowałem, a nie zniszczyłem”, powiedział, kiedy zasugerowano mu, że jego cięcia wydają się agresywne. „Koncepcja przestrzenna” jest echem pociągnięć pędzla właściwych dla ekspresjonizmu abstrakcyjnego, ale prezentuje też to, co artysta określał mianem „nieskończonego wymiaru”.

🌟 Nazywając swoje prace „sztuką ery kosmicznej”, próbował sięgać poza spuściznę renesansu. Cięcie nie miało dekorować ani reprezentować niczego realnego, lecz wykraczać poza przestrzeń i generować wrażenie nieskończoności.

🌟 Cięcie płaszczyzn było jego sposobem badania tematów przedmiotu, koloru i dźwięku. Chociaż rozcięcia wydają się spontaniczne, w rzeczywistości były precyzyjnie planowane. Fontana często podklejał z tyłu swoich płócien czarną gazę, aby stworzyć iluzję głębi.

🙌 W 1949 roku Fontana wymyślił termin concetto spaziale, czyli koncepcja przestrzenna. Ten szczególny styl nazwał tagli – cięcia. Jego dzieła zapowiadały environment, performans i sztukę ubogą.

🙌 Obraz Lucio Fantany „Concetto Spaziale”, znajduje się w Tate Modern w Londynie.

Więcej na temat tego i innych obrazów można poczytać w książce Susie Hodge „Przewodnik po sztuce współczesnej”.