Henri Matisse – „Ślimak”, 1953, gwasz na papierze, na płótnie, 286,5 x 287 cm
👉 Tytuł tej ogromnej pracy z kawałków malowanego papieru prowokuje komentarze, że mogło to zrobić kilkuletnie dziecko. Rzeczywiście wielu nauczycieli klas początkowych wykorzystuje to dzieło jako podstawę do artystycznych projektów na swoich zajęciach. Matisse wykonał je mając 84 lata, przykuty do łóżka przez chorobę. W tym czasie był już znany ze swoich rewolucyjnych, ekspresyjnych dzieł, które afirmowały życie za pomocą koloru, harmonijnych kompozycji, płynnego rysunku.
🌟 Na pierwszy rzut oka praca ta wygląda na abstrakcyjną aranżację zestawionych na płaszczyźnie kolorowych form. Jednak Henri Matisse (1869-1954) przedstawia tu ślimaka, wyrażając szczęście i entuzjazm. To jedna z jego ostatnich i największych prac, została wykonana przy pomocy asystentów. Matisse zmieszał farbę wodną i poinstruował swoich pomocników, jak mają pomalować i wyciąć kawałki papieru, które następnie sam ułożył na większym arkuszu.
🌟 Jego geniusz pojawia się w harmonijnej kompozycji i równowadze kolorystycznej. Żywe kolory na białym tle zostały zainspirowane światłem Ameryki Północnej, dekoracyjnością sztuki islamskiej, kanciastością form sztuki afrykańskiej i płaskością japońskich grafik.
🌟 Metodę, którą użył, nazywał „malowaniem nożyczkami”. Był przekonany, że w „Ślimaku” udało mu się osiągnąć „większą pełnię i abstrakcję”. Pomysł, aby malutki ślimak był tematem ogromnej pracy, podobnie jak malutki kontur ślimaka, wycięty w liliowej formie w lewym górnym rogu pracy, wynikały z niefrasobliwości, jaką pragnął wyrazić.
🙌 Matisse to jeden z najbardziej wpływowych artystów XX wieku, pojawił się jako postimpresjonista, po czym, używając ekspresyjnie koloru i formy osiągnął sławę jako lider fowizmu. Jego innowacyjne podejście do koloru, linii i ekspresji miało wielkie znaczenie dla sztuki.
🙌 Obraz Henri Mattisse’a, „Ślimak” znajduje się w Tate Modern w Londynie.
Więcej na temat tego i innych obrazów można poczytać w książce Susie Hodge „Przewodnik po sztuce współczesnej”.