Aby nasza kolekcja rozwijała się prawidłowo, miała swoją myśl przewodnią i najlepszą jakość, należy patrzeć na nią kontekstowo. Jest kilka prawd, którymi należy się kierować wybierając dzieła do swojej kolekcji.
Przede wszystkim interesujmy się artystami, którzy zostali już uznani w środowisku historyczno-artystycznym, których twórczość opisywana jest w literaturze przedmiotu i którzy uznawani są przez kuratorów i krytyków sztuki.
Dokonując wyboru prac danego artysty szukajmy takich, które były typowe, symboliczne dla niego, pokazujące jego najlepsze cechy twórcze, najlepsze kompozycje i nową klasę, którą wniósł do sztuki.
Wybierajmy prace najlepsze. Jeśli jednak to już jest niemożliwe, bo te najlepsze są już w innych kolekcjach, to poszukajmy innych prac na innym medium artystycznym, np. prace na papierze, grafiki lub rzeźbę, jeśli takie tworzył i są dostępne.
Nie kupujmy najsłabszych warsztatowo prac danego artysty, tylko dla jego nazwiska. Rynek to zweryfikuje i ich potencjalna odsprzedaż za jakiś czas będzie utrudniona. Słabe prace wyglądają gorzej również w całej kolekcji, która ciągle rozwijana, powinna zyskiwać na jakości i wartości.
Jeśli chodzi o cenę poszczególnych prac, to nie zawsze najdroższe oznaczają najlepsze! Warto zastanowić się nad takimi obiektami, które się wyróżniają, zarówno pod względem formy, jak i treści. Nie patrzmy tylko na cenę.
Ostatnią, jednak bardzo ważną cechą jest obecność dzieł i rozpoznawalność danego twórcy za granicą. Szukajmy takich, którzy odnosili sukcesy za granicą, mieli swoje wystawy, zarówno indywidualne, jak i zbiorowe, i mają historię notowań zagranicznych.
Chętnie pomożemy w określeniu rodzaju, charakteru i kierunku rozwoju kolekcji. Jako osoby od lat związane z rynkiem sztuki, kolekcjonujące obrazy, współpracujące z innymi kolekcjonerami i ekspertami rynku, jesteśmy w stanie w profesjonalny sposób doradzić w zdobyciu wyjątkowych dzieł sztuki.
Zapraszamy do rozmów i współpracy!