abc-joanna-piotrowska-art-everywhere-2025-ii

Co należy brać pod uwagę kupując sztukę do swojej kolekcji?

👉 Aby nasza kolekcja mogła harmonijnie się rozwijać, zachowując spójną ideę przewodnią oraz najwyższą jakość, warto spojrzeć na nią w szerszym kontekście. Przy tworzeniu zbioru istotne jest kierowanie się kilkoma fundamentalnymi zasadami, które pomagają w odpowiednim doborze dzieł.

👉 W pierwszej kolejności warto zwracać uwagę na artystów, którzy zdobyli już uznanie w kręgach historyków i ekspertów sztuki, których twórczość opisywana jest w literaturze przedmiotu i są uznawani przez kuratorów i krytyków sztuki.

👉 Wybierając dzieła danego artysty, warto koncentrować się na tych, które najlepiej oddają jego charakterystyczny styl, są reprezentatywne dla jego twórczości, ukazują najwyższy poziom artystyczny oraz tę iskrę, którą wniósł do świata sztuki.

👉 Stawiajmy na najwyższej jakości dzieła. Jeśli jednak najlepsze prace są już częścią innych kolekcji, warto poszukać alternatyw w innych formach twórczości danego artysty — na przykład rysunków, grafik, rzeźb, o ile takie powstawały i są dostępne.

👉 Unikajmy zakupu najsłabszych warsztatowo prac danego artysty tylko ze względu na jego znane nazwisko. Rynek prędzej czy później to oceni, a późniejsza sprzedaż takich dzieł może okazać się trudniejsza. Prace niskiej jakości obniżają również poziom całej kolekcji, która powinna z czasem nie tylko się rozwijać, ale także zyskiwać na wartości i prestiżu.

👉 Pamiętajmy też, by kupować prace, które nam się podobają, jeśli nie uda nam się ich w przyszłości sprzedać, pozostaniemy z nimi na lata, więc lepiej by spełniały nasze oczekiwania.

👉 Kupując prace nie patrzmy tylko na cenę. To unikalność i charakter dzieła powinny być kluczowymi kryteriami przy wyborze, a nie tylko jego cena.

👉 Jakże istotną cechą jest obecność dzieł i rozpoznawalność danego twórcy za granicą. Szukajmy takich, którzy odnosili sukcesy za granicą, mieli swoje wystawy, zarówno indywidualne, jak i zbiorowe, i mają historię notowań zagranicznych.

👉 Budowanie kolekcji to świadome zarządzanie – od koncepcji do doboru dzieł, które wzmacniają jej jakość i charakter.

Jeśli Cię zainteresowałam tematem, zapraszam do kontaktu. Razem możemy stworzyć wyjątkową kolekcję!

Na zdjęciu praca prof. Łukasza Korolkiewicza.