art advisor na wystawie obrazow

Boom na rynku sztuki napędza zwiększająca się liczba kupców

Kupować sztukę współczesną oznacza odwiedzać galerie, uczęszczać na targi sztuki, brać udział w aukcjach oraz rozmawiać z artystami, kolekcjonerami i ekspertami rynku sztuki. Życie współczesnego kolekcjonera sztuki kręci się wokół tych wydarzeń. 

Kiedy ludzie kupują sztukę z powodów środowiskowych, na ich gusta oraz wydatki wpływać mogą kaprysy mody. Kolekcjonowanie sztuki coraz bardziej przypomina kupowanie ubrań.

Sarah Thornton w książce „Siedem dni w świecie sztuki” pisała: „Kiedyś sztuka była uosobieniem czegoś uniwersalnego, jednak dziś kolekcjonerów kusi to, co jest odzwierciedleniem naszych czasów, są zbyt niecierpliwi, aby zaczekać i sprawdzić, czy dzieło posiada jakiekolwiek ponadczasowe walory. Eksperci twierdzą, że sztuka, która najłatwiej sprzedaje się na aukcjach, ma coś w rodzaju natychmiastowego wdzięku albo czynnika wow.”

Dalej konstatuje: „Więcej niż kiedykolwiek ludzi kupuje sztukę współczesną i są duże szanse, że większość z ich nabytków okaże się historycznie bez znaczenia. Mogą mieć wartość sentymentalną, mogą być błyskotliwe, a nawet pouczające, ale z czasem wiele z tych kolekcji skończy, wyglądając jak postrzępione jedwabie minionego wieku lub jak archeologiczne resztki starożytnych śmieci. Nie będą decydujące ani wpływowe. Nie zmienią naszego postrzegania sztuki.”

Zgadzamy się z tym w pełni, dlatego tak ważna jest odpowiednia selekcja dzieł sztuki. Nie wszystkie obrazy będą miały znaczenie historyczne oraz artystyczne, a przy tym dodatkowo pozwolą pomnażać kapitał –  tylko dzieła sztuki wysokiej jakości, twórców z ugruntowaną pozycją na rynku sztuki – i tutaj jest właśnie miejsce dla profesjonalnego doradcy.

Jako osoby od lat związane z rynkiem sztuki oraz rynkiem kapitałowym, kolekcjonujące obrazy, współpracujące z innymi kolekcjonerami, ekspertami rynku sztuki, jesteśmy w stanie w profesjonalny sposób doradzić w zdobyciu wyjątkowych dzieł sztuki, pomóc w określeniu rodzaju, charakteru i kierunku rozwoju kolekcji.

Zapraszamy do rozmów na temat  sztuki w dwóch aspektach: artystycznym oraz inwestycyjnym.