„Wystawa ‘Arkadia’ prezentuje wyobrażenia i przeobrażenia mitu – obecnego w sztuce europejskiej od starożytności po współczesność – o błogiej krainie pasterzy, nimf i faunów, obdarzonej łagodnym klimatem oraz wiecznie zieloną i kwitnącą przyrodą. Panuje w niej zmysłowa miłość, królują muzyka i poezja. (…) Choć rzeczywista Arkadia, grecki region na Peloponezie, była skalista i nieurodzajna, rzymski poeta Wergiliusz przetworzył ja w Bukolikach w wizję miejsca rozkosznego, życia wiejskiego wśród sielskiej natury, odpoczynku, stanowiącego ucieczkę od zgiełku miasta i działalności publicznej. Obrazy szczęśliwego bytowania, wyrażone też w mitach pokrewnych, wyrastają z pragnienia przezwyciężenia chaosu świata, marzenia o cielesnym spełnieniu miłosnym, potrzeby nadania życiu duchowej harmonii i zespolenia ze światem – bogów, ludzi, zwierząt i roślin. W wyobrażenie o idyllicznej krainie szczęścia wpisana jest jednak melancholia, gorzka świadomość iluzji i nieuchwytność marzenia. Sielskość Arkadii podszyta jest utajoną obecnością śmierci”.
Ekspozycja w Muzeum Narodowym w Warszawie prezentuje ponad 300 obiektów arkadyjskich wizji od antyku po współczesność, najwybitniejszych twórców w swoich epokach.
Warto zanurzyć się w tę sielankową rzeczywistość, by oderwać się od codziennych trosk i problemów. Również i ta wystawa potwierdza, że dzieła sztuki reprezentują wartości, do których aspirujemy: piękno, harmonię, doskonałość, ponadczasowość. Piękno jest wizją szczęścia, chcemy żyć i pracować szczęśliwi, dlatego coraz częściej w naszym życiu otaczamy się dziełami sztuki.
Jeśli jeszcze nie widziałaś / widziałeś tej wystawy, to warto się na nią wybrać do 17 marca 2024.